Data dodania: 26.09.2017

Spada bezrobocie wśród osób z niepełnosprawnością

O 5 punktów procentowych spadło bezrobocie wśród osób z niepełnosprawnościami – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pracę ma już prawie 30 proc. osób, które mają orzeczenia o niepełnosprawności.

Dyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik powiedział 26 września we Wrocławiu, że w ciągu pięciu lat zatrudnienie wzrosło z 22 proc. do 29,6 proc.

- Stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych spadła od 2015 r. z 13 proc. do 8,1 punktu procentowego. To znacząca zmiana - dodał Przewoźnik.

We Wrocławiu trwają resortowe konsultacje programu rządowego "Za życiem", którego pierwszy pakiet obowiązuje już od lipca tego roku.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że w drugim pakiecie, który zacznie obowiązywać od stycznia 2018 r., znajdą się zagadnienia dotyczące m.in. terapii zajęciowej, zwiększenia kwot zasiłku dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

- Chcemy zwiększenia samych kwot, a przede wszystkim wydłużenia wieku dziecka i okresu opieki. Teraz rodzic może pobierać świadczenie na dziecko do 14. roku życia, a będzie mógł do 18. roku - wyjaśnił Michałkiewicz.

W Polsce jest ok. 5 mln osób z niepełnosprawnościami, z których 3,1 mln ma stosowne orzeczenia. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią 12,2 proc. społeczeństwa. (PAP)

Roman Skiba
Data publikacji: 26.09.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.