Data dodania: 03.10.2017

Sejm weźmie udział w 5. Warszawskim Festiwalu Kultury Bez Barier

Sejm w ramach 5. Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, udostępni niepełnosprawnym zwiedzającym m.in. galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Salę Kolumnową i Korytarz Marszałkowski. Będą mogły też zwiedzić salę Posiedzeń Sejmu.

5. edycja Festiwalu Kultury Bez Barier - którego ideą jest integracja społeczeństwa i uwrażliwienie na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego - rozpoczął się 29 września i potrwa do 15 października. Podczas festiwalu, który odbywa się pod hasłem "Nie bój się chcieć", zaplanowano ponad 265 wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami w 19 miastach.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w ramach wydarzenia w dniach 4 i 5 października (środa i czwartek) oraz 14 i 15 października (sobota i niedziela) w Sejmie zostanie zorganizowane zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową, a także dla osób niewidomych i niesłyszących.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Hall Główny, Salę Kolumnową i Korytarz Marszałkowski. Dodatkowo osobom niewidomym i poruszającym się na wózkach zostanie udostępniona Sala Posiedzeń Sejmu. „Nieczęsto zdarza się, aby zwiedzający Sejm mieli możliwość poznania z bliska architektury sejmowej, dotykając m.in. płaskorzeźb, rzeźb, mebli czy też fotela marszałka Sejmu, prezesa Rady Ministrów, bądź prezydenta RP" - podkreśliła Kancelaria Sejmu.

Osoby poruszające się na wózkach będą miały możliwość wypróbowania - znajdującej się na Sali Posiedzeń Sejmu - mównicy przygotowanej dla osób niepełnosprawnych, do której prowadzi szklany podjazd.
Wizyta w Sejmie będzie też okazją do zapoznania się z historią parlamentaryzmu i zasadami pracy Sejmu - zaznaczyła Kancelaria Sejmu.

Zwiedzanie Sejmu jest bezpłatne. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia na zwiedzanie Sejmu można dokonać na stronie internetowej Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier. Kancelaria Sejmu zwraca uwagę, że wszystkie osoby wchodzące do budynku powinny mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość; będą one poddawane również kontroli pirotechnicznej.

Sejm po raz trzeci weźmie udział w Festiwalu Kultury Bez Barier, której głównym organizatorem jest Fundacja Bez Barier. W projekcie uczestniczy m.in. Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pałac Króla Jan III w Wilanowie, a także Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Narodowy i Teatr Dramatyczny.

Festiwal patronatem honorowym objęli: rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej. (PAP)

Anna Tustanowska, oprac. kat
Data publikacji: 03.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.