Data dodania: 09.10.2017

Znamy Miss Wheelchair World 2017!

W sobotę, 7 października w Arenie Ursynów w Warszawie odbył się pierwszy w historii finał konkursu Miss Wheelchair World 2017. W trakcie Gali Finałowej została wybrana najpiękniejsza kobieta na świecie poruszająca na wózku inwalidzkim.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Fundacja Jedyna Taka, jego gospodarzem - miasto stołeczne Warszawa, zaś producentem Gali – Stołeczna Estrada. Z konkursem piękności związane są różne działania na rzecz zmiany wizerunkowej osób z niepełnosprawnością. - Chcemy, by dzięki konkursowi kobiety z niepełnosprawnością uwierzyły w siebie, nabrały pewności i samodzielności, a także stały się bardziej aktywne społecznie i zawodowo. Wydarzenie ma również zwrócić uwagę pracodawców i zachęcić ich do podejmowania współpracy z osobami z niepełnosprawnością - mówi Michał Mazur z Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie m. st. Warszawy. Dodaje, że konkurs ułatwi wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych, doświadczeń w dziedzinie metod rehabilitacji, a także dobrych praktyk społecznych.

Gala z Polkami
Miss Wheelchair World stanowi rozwinięcie idei Miss Polski na Wózku. Wybory najpiękniejszej Polki na Wózku zostały zainicjowane w 2013 r. - Pierwszy konkurs odbył się w Ciechocinku i dał trochę świeżości innym organizacjom pozarządowym. Pokazaliśmy, że fundacja istniejąca trzy miesiące i bez zasobów może znaleźć partnerów do realizacji pomysłu. Od drugiej edycji organizujemy wydarzenie w Warszawie. Jednak w tym roku konkurs krajowy nie odbył się ze względu na ogrom działań związanych z Miss Wheelchair World - mówi Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka.

Jako pierwsza tytuł Miss Polski na Wózku zdobyła Olga Fijałkowska. W kolejnych latach koronę zakładały: Julia Torla, Katarzyna Kozioł oraz Adrianna Zawadzińska, która wystąpi w Miss Wheelchair World. - Do ubiegłorocznej edycji zgłosiłam się ze względu na chęć przeżycia przygody, ale również i nadmiar energii, którą chciałam podzielić się z innymi. Informacja, że również wezmę udział w pierwszych na świecie wyborach Miss Wheelchair World, była ogromnym wyróżnieniem i radością - mówi Miss Polski na Wózku 2016.

Druga reprezentantka Polski została wybrana w głosowaniu spośród finalistek Miss Polski na wózku z lat 2013-2016. Najwięcej głosów uzyskała Beata Jałocha. - Bardzo się cieszę z wygranej w głosowaniu. To niesamowite jak wiele osób się zaangażowało. Zdobyliśmy wspólnie ponad 26 tys. głosów i jestem dumna z tego, że tak pięknie weszliśmy do finału - mówi I Wicemiss Polski na Wózku 2014.

Każdy mógł wybrać Miss
Od 6 września trwały wybory Miss Popularności na Wózku. Polki oraz pozostałe 22 finalistki Miss Wheelchair World 2017 czekały na głosy do 6 października

Rekrutacja kandydatek została przeprowadzona od 20 maja do 20 sierpnia. Regulamin konkursu zakłada, że dany kraj może delegować maksymalnie dwie reprezentantki. Z tego przywileju miały prawo skorzystać tylko państwa, w których odbywają się konkursy regionalne, czyli odpowiedniki Miss Polski na Wózku.

Organizatorzy wyłonili 24 finalistki. Zgłoszeń było dużo więcej, nawet po zakończeniu rekrutacji dotarły zapytania. Kandydatki były zgłaszane przez organizacje pozarządowe z ich krajów. Potencjalne uczestniczki musiały nagrać wideo o długości od dwóch do pięciu minut. W nim należało odpowiedzieć na trzy pytania. Jedno z nich dotyczyło działań przyszłej Miss Świata na Wózku, które zmieniłyby wizerunek osób z niepełnosprawnością.

- Mamy dziewczyny z różnymi schorzeniami, np. z dziecięcym porażeniem mózgowym, urazem kręgosłupa czy zanikami, również poruszające się na wózkach elektrycznych. Tutaj niepełnosprawność nie była oceniana. Chcielibyśmy, żeby jurorzy zwrócili uwagę na piękno twarzy. Sylwetki związane z poszczególnymi jednostkami chorobowymi czy sprawnością ciała mogą być różne - mówi Katarzyna Wojtaszek. – Ponadto tutaj nie chodzi o sam tytuł miss. Zależy nam przede wszystkim na pokazaniu, że piękno nie ma barier i kobiety mogą się realizować. Nie chcemy, żeby wózek określał, że przynależność do kategorii ludzi brzydszych, mniej zaradnych czy mniej pasujących do modelu rodziny. Liczy się człowiek - podkreśla.

Warsztaty z atrakcjami
29 września rozpoczęły się tygodniowe Warsztaty Miss. Dla wszystkich uczestniczek konkursu były to intensywne przygotowania do Gali Finałowej. Przeprowadzono sesje zdjęciowe: w stroju narodowym, do kalendarza oraz w plenerze. Przygotowane zostały też materiały wideo z poszczególnymi kandydatkami. Nie zabrakło zajęć choreograficznych i spotkań z coachem.

4 października odbyła się konferencja prasowa, w której wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zostały poruszone tematy dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnością w krajach, z których pochodzą uczestniczki Miss Wheelchair World 2017.

W tygodniu poprzedzającym Galę Finałową jej uczestniczki miały możność zwiedzania najciekawszych miejsc stolicy (m.in. Zamek Królewski, Stare Miasto, Centrum Nauki Kopernik) i spotkania się z ciekawymi ludźmi w Wielokulturowym Centrum w Warszawie. - Staraliśmy się pokazać Warszawę różnorodną, otwartą i dostępną. Chcemy, aby wszystkie kolejne edycje tego niesamowitego konkursu, które będą odbywały się w różnych krajach, zawsze kojarzone były z naszym miastem - informuje Michał Mazur.

Wyniki konkursu
W Finale wzięły udział 24 kandydatki z różnych stron świata. Wśród nich znalazły się: Victoria José - Angola, Aleksandra Chichikova - Białoruś, Angelina Waleskaya - Białoruś, Carla Maia - Brazylia, Vahen King - Kanada, María Díaz -Chile, Paula Miranda - Chile, Kati van der Hoeven - Finlandia, Sandrine Ciron - Francja, Nadjet Meskine - Francja, Pahola Solano - Gwatemala, Priya Bhargava - Indie, Rajalakshmi Shankar Janardhana Murthy - Indie, Laura Miola - Włochy, Karen Rocha - Meksyk, Ludmila Iachim - Mołdawia, Mirande Bakker - Holandia, Beata Jałocha - Polska, Adrianna Zawadzińska - Polska, Alena Tiapkova - Rosja, Lebohang Monyatsi - RPA, Oksana Kononets - Ukraina, Uliana Pcholkina - Ukraina, Jennifer Lynn Adams - USA.

7 października na Gali Finałowej Miss Wheelchair World 2017 olśniły wszystkich swoją urodą, wdziękiem i osobowością. Jednak tytuł tej najpiękniejszej mógł trafić tylko do jednej z nich.

Wyniki wyborów Miss Wheelchair World 2017:
Miss Wheelchair World 2017 – Aleksandra Chichikova (Białoruś)
I Vice Miss Wheelchair World 2017 – Lebohang Monyatsi (RPA)
II Vice Miss Wheelchair World 2017 – Adrianna Zawadzińska (Polska)
Tytuły komplementarne:
Miss Foto 2017 – Adrianna Zawadzińska (Polska)
Miss Popularności 2017 – Rajalakshmi Shankar Janardhana Murthy (Indie)
Miss Indywidualności 2017 – Oksana Kononets (Ukraina)
Miss Uśmiechu 2017 – Nadjet Meskine (Francja)
Miss Aktywności 2017 – María Díaz (Chile)
Miss Wdzięku 2017 – Adrianna Zawadzińska (Polska)
Miss Życzliwości 2017 – Vahen King (Kanada)
Miss Lifestyle Designers 2017 – María Díaz (Chile)

O wynikach zadecydowało jury pracujące pod przewodnictwem Ewy Malinowskiej-Grupińskiej (przewodnicząca Rady Miasta Warszawy) i Katarzyny Wojtaszek (prezes Fundacji Jedyna Taka).

Wybory Miss Wheelchair World nie są zwykłym konkursem piękności. To międzynarodowy manifest o prawa kobiet – ich niezależność, możliwość samorealizacji, poczucie własnej wartości - bez względu na miejsce zamieszkania, sposób poruszania czy status społeczny. Celem tego wydarzenia jest zmiana wizerunkowa osób z niepełnosprawnością, łamanie stereotypów, poglądów i walka z dyskryminacją, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wydarzenie ma także integrować i ułatwić wymianę informacji dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i medycznych.

Gala Finałowa odbyła się w obiekcie przystosowanym do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Aby dać wszystkim gościom możliwość aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu, zapewnione zostało także tłumaczenie na polski i międzynarodowy język migowy oraz pętla indukcyjna i audiodeskrypcja na żywo.

Szczegóły na stronie www.misswheelchairworld.com i oficjalnym fanpage'u na facebooku Fanpage Miss Wheelchair World

Przed Galą Finałową powiedziały „Naszym Sprawom"
Adrianna Zawadzińska, Miss Polski na Wózku 2016
Cele konkursów Miss Polski na Wózku i Miss Wheelchair World to cudowne inicjatywy. Wszystkie dziewczyny zgłaszające się do tego typu wydarzeń również mają w sobie chęć zmiany i przełamywania barier. To jest piękne! Wierzę, że właśnie tak silne jednostki są w stanie zmieniać ten wizerunek. Mam nadzieję, że stereotypy zostaną zamknięte w sejfie i nikt ich już stamtąd nie wyjmie.
Dzięki ubiegłorocznemu konkursowi zyskałam pewną popularność, którą mogłam przekuć w takie działania jak: prelekcje w szkołach z młodzieżą, sesje zdjęciowe czy liczne wywiady. To mogło być inspiracją dla innych.
Cieszę się, że to w Polsce odbędą się takie pierwsze wybory. Napawa mnie to ogromną dumą jako reprezentantkę naszego kraju. Nie mam oczekiwań związanych z udziałem w Miss Wheelchair World, ponieważ prowadzą one często do rozczarowań. Myślę, że życie zaserwuje nam najlepszy scenariusz tego wydarzenia. Będzie to przygoda życia na skalę światową.

Beata Jałocha, I Wicemiss Polski na Wózku 2014
Byłam przekonana, że Polskę reprezentować będzie aktualna Miss Polski na Wózku 2016. Natomiast o tym, że organizator zdecyduje się na drugą reprezentantkę, dowiedziałam się całkiem przypadkiem. Miss Wheelchair World to dla mnie kolejne wyzwanie. Jednak przede wszystkim chciałabym, by ten konkurs integrował świat osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Te dwa światy bardzo mocno siebie nawzajem potrzebują.
Trzy lata temu, kiedy wzięłam udział w konkursie, zależało mi na tym, żeby poznać osoby z podobnymi problemami i doświadczeniami, ale także znaleźć dobry powód do założenia sukienki i szpilek. Bo wbrew pozorom, kiedy siadasz na wózku, tak prozaiczne czynności sprawiają największą trudność.
Teraz chciałabym móc zaczerpnąć radości z samego uczestnictwa, ale przede wszystkim zależy mi, by szła też za tym pewna idea. W 2014 r. zyskałam cenne doświadczenie, szczególnie miło wspominam zajęcia choreograficzne z Anną Bubnowską, która regularnie dba o finałowe choreografie w Wyborach Miss Polski. Jej rady i zaangażowanie bardzo pomogły poczuć się nam pewniej na scenie. Bardzo cieszę się, że spotkamy się ponownie, bo chyba nikt się nie spodziewał, że po raz drugi będę miała przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu. To dla mnie ogromne wyróżnienie i dziękuje wszystkim, którzy oddali na mnie swoje głosy, bo dzięki nim jestem w finale Miss Wheelchair World 2017.

Zobacz galerię...

Marcin Gazda, materiały organizatorów, oprac. rhr

pr, fot. Magdalena Jadziewicz-Kasak, Marian Kuraś
Data publikacji: 09.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.