Data dodania: 17.10.2017

Jak pomagać osobom z dysfunkcją wzroku

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. To święto ustanowione w 1964 roku, którego celem jest przybliżenie codziennych problemów osób niewidomych i słabowidzących. Z tej właśnie okazji Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach zorganizował 16 października przy poznańskim Starym Marychu happening pt. "ABC pomocy niewidomemu".

Uczniowie Ośrodka czytali brajlem fragmenty "Książki wszystkich rzeczy" autorstwa Guusa Kuijera. Przygotowano instruktaż poruszania się z białą laską i w specjalnych goglach symulujących wady wzroku. Ćwiczenie cieszyło się zainteresowaniem przechodniów, którzy ochoczo zgłaszali się do wzięcia udziału, aby poznać świat osób niewidzących. Chętni mogli spróbować pisania na maszynie brajlowskiej i przejechać się rowerem w tandemie z osobą słabowidzącą. Do dyspozycji zainteresowanych były również ulotki oraz inne materiały informacyjne na temat pierwszego kontaktu z człowiekiem z dysfunkcją wzroku.

Osoby niewidzące poruszają się samodzielnie, pracują zawodowo, załatwiają sprawy urzędowe, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Jednak liczne bariery w przestrzeni miejskiej, powodują że mogą czuć się zagubione i zdezorientowane. Widząc osobę niewidomą, która porusza się niepewnie na ulicy, najpierw należy zapytać, czy potrzebuje wsparcia. Nie wolno pomagać bez zgody czy nadmiernie okazywać współczucie. Sytuacja, w jakiej zastaniemy niewidomego, pomoże nam dopasować rodzaj i formę pomocy.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Karolina Kasprzak
Data publikacji: 17.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.