Data dodania: 19.10.2017

Aby rodzina mogła być razem

Tworzenie, wspieranie i realizacja programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiui pomyślności, aby rodzina była razem - to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Należy ona do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities działającej w 64 krajach. Polski oddział został powołany do życia przez spółkę McDonald's Polska.

Pozostaje ona jednym z głównych darczyńców Fundacji. Jednak jej programy są realizowane także dzięki wsparciu szeregu firm, osób prywatnych, samorządów i wolontariuszy. Skala tych działań obejmuje całą Polskę. W centrum uwagi znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków.

- Dwa główne cele Fundacji to poprawa warunków bytowych hospitalizowanych dzieci i ich rodzin oraz profilaktyka i wczesna diagnostyka chorób u dzieci. Misja „Aby rodzina mogła być razem" po 15 latach od rozpoczęcia pierwszego projektu dziś przekłada się na tysiące dzieci i rodziców korzystających na co dzień z programów badań, szkoleń, pokoi rodzinnych i Domu Ronalda McDonalda – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda.

NIE nowotworom u dzieci
Profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Od 2005 roku Fundacja Ronalda McDonalda realizuje program „NIE nowotworom u dzieci", w ramach którego mobilny ambulans co roku przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów, odwiedzając miasta w całej Polsce.
- Mobilna klinika na kołach odgrywa kluczową rolę w programie „NIE nowotworom u dzieci", ponieważ pozwala dotrzeć do miejsc, gdzie dostęp do profilaktyki i lekarzy specjalistów wciąż jest problemem – mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy R. Kowalczyk, specjalista hematologii i onkologii dziecięcej, członek Rady Fundacji, który wraz z prof. Jelonkiem, opracował program ogólnopolskich badań przesiewowych USG.
Na pokładzie ambulansu wykonywane są bezpłatne i kompleksowe badania USG dzieci. W okresie letnim ambulans służy jako mobilna stacja krwiodawstwa. Wkrótce Fundacja uruchomi drugi ambulans, co pozwoli na dotarcie do jeszcze większej liczby lokalnych społeczności.

Fundacja sfinansowała też szereg szkoleń dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci, które prowadzi prof. Kowalczyk i jego zespół. Szkolenia te objęły ponad 3 tysiące lekarzy POZ z całego kraju.

Pokoje rodzinne
W roku 2009 Fundacja ruszyła z programem pokoi rodzinnych. Jest to wydzielona przestrzeń na terenie szpitala przeznaczona dla rodziców małych pacjentów pozwalająca na odpoczynek i zaspokajanie takich potrzeb jak pranie, gotowanie itp. Pierwszy pokój rodzinny powstał na terenie Kliniki Rehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą. Od 2015 r. Fundacja prowadzi też pokoje rodzinne w Szpitalu Pediatrycznym WUM w Warszawie, gdzie udało się, w pełni wyposażyć 25 kuchni i 20 salonów pokoi rodzinnych. - To pierwsza placówka medyczna w skali świata, w której oddział Fundacji Ronalda McDonalda realizuje projekt większy niż jeden pokój. Jest to też pierwszy tak przyjazny rodzinie szpital w Polsce. – zapewnia Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy Fundacji.
Tysiące rodziców skorzystało z domowych warunków i udogodnień. W pełni wyposażona kuchnia, wygodna przestrzeń odpoczynku, zaplecze socjalne - to wszystko pozwala łagodzić stres i trudy związane z długim pobytem z dzieckiem w szpitalu.

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie
15 października 2015 roku Fundacja otworzyła pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. W bezpośredniej bliskości Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie powstał komfortowy obiekt dla rodziców, którzy przyjeżdżają na leczenie z dzieckiem z daleka i stają przed dylematem, jak zorganizować życie w czasie hospitalizacji. Dom Ronalda McDonalda to przede wszystkim szansa na to, aby zgodnie ze światową misją Fundacji, rodzina mogła być razem.
Ten komfortowo wyposażony obiekt z 20 pokojami, rozbudowaną częścią socjalną codziennie daje jego mieszkańcom namiastkę prawdziwego domu. Dzięki niemu rodzice mają więcej sił i nadziei, by w pełni zaangażować się w proces leczenia swoich dzieci. – Bliski kontakt hospitalizowanych dzieci z rodzicami ma ogromny wpływ na szybszy powrót do zdrowia, a Dom Ronalda McDonalda zapewnia rodzicom doskonałe warunki do tego. To bezpieczna przestrzeń, w której rodzice mogą odpocząć, przygotować posiłek lub zrobić pranie – tak jak w każdym prawdziwym domu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek.
O komfort mieszkańców domu dba personel oraz dziesiątki oddanych wolontariuszy.
W ciągu ostatnich dwóch lat działalności Domu, skorzystało z niego ponad 600 rodzin, które średnio spędzały w nim 19 dni. Zdarzały się jednak takie, które w związku z długą chorobą dziecka, mieszkały w Domu Ronalda McDonalda niemal cały rok. Łączna liczba udzielonych noclegów bliskim małych pacjentów przez ostatnie dwa lata wyniosła prawie 20 000.

Drugi Dom Ronalda McDonalda
20 września 2017 roku prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda, oraz Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda podpisali list intencyjny dotyczący budowy Domu Ronalda McDonalda przy Szpitalu Pediatrycznym WUM w Warszawie.
Nowoczesny, bezpłatny hotel dla rodziców i opiekunów małych pacjentów ma zapewniać wypoczynek i poczucie bezpieczeństwa w trudnym czasie choroby dziecka.
- Po rozmowach z rodzinami korzystającymi z Domu Ronalda McDonalda w Krakowie, wiemy jak wiele daje on w trakcie zmagania się z chorobą dziecka. Rodzice mogą być cały czas blisko swoich hospitalizowanych dzieci, a jednocześnie mieć możliwość wypoczynku i regeneracji. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że powstanie drugi obiekt, który wesprze kolejne rodziny - mówi Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda. – Dom będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, co pozwoli opiekunom przebywać przy małych pacjentach niemal całą dobę. Wszystko zostało pomyślane tak, aby skrócić czas rozłąki do minimum, a jednocześnie dać komfort całej rodzinie. Fundacyjny Dom daje rodzinom możliwość prowadzenia trybu życia maksymalnie zbliżonego do codziennego – dodaje Krzysztof Kłapa.

* * *
Dodatkowe informacje:
www.frm.org.pl
www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda
www.rmhc.org

Zobacz galerię...

pr, fot. frm
Data publikacji: 19.10.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.