Data dodania: 10.11.2017

Łodygowicki hołd dla Niepodległej

Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy w Łodygowicach, organizator nie tylko przedsięwzięć sportowych dla osób z niepełnosprawnością na Podbeskidziu, w dniu 9 listopada uroczyście obchodziło Święto Niepodległości.

O godz. 14.00 na Placu Wolności przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny Polacy" wystawiono warty honorowe Wojska Polskiego i Policji. Obchody prowadził Eugeniusz Jachym – rzecznik Stowarzyszenia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Michał Dworczyk sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Stanisław Szwed sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się przemarszem z zespołu zamkowo-parkowego w Łodygowicach na Plac Wolności. Kolumnę poprowadziła Kompania Honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. W pochodzie uczestniczyły poczty sztandarowe: Policji, Straży, Związku Podhalan, szkół, klubów, a także przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, służb mundurowych, kościelnych, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnej.

Centralnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk o niepodległość Polski, odczytany został apel poległych. W tym wyjątkowym momencie modlitwę za wszystkich, którzy polegli w imię Niepodległości prowadził ks. kanonik ppor. Władysław Kubasiak.

W drugiej części uroczystości artyści z Teatru Polskiego w Bielsku Białej oraz współpracujący z nimi muzycy przedstawili spektakl pt. „Bogu i Ojczyźnie" Wielcy Polacy w służbie Bogu i Ojczyźnie. Repertuar przedstawiał spojrzenie na dzieje Polski i Polaków oczami wielkich osobowości naszej historii.

Po zakończeniu części artystycznej, uczestnicy mogli degustować tradycyjne wyroby z gęsiny przygotowane przez Restaurację Tycjan z Milówki oraz wina z Winnicy Srebrna Góra, które już od wieków jest przygotowywane na tzw. święto "Marcińskie".

Zobacz galerię...

Info i fot. Eurobeskidy
Data publikacji: 10.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.