Data dodania: 16.11.2017

Dyplom Fair Play dla Ewy Durskiej i Piotra Małachowskiego

Międzynarodowy Komitet Fair Play uhonorował w tym roku dwoje polskich zawodników w kategorii „Promocja Fair Play" – paraolimpijkę Ewę Durską i olimpijczyka Piotra Małachowskiego.

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród World Fair Play odbędzie się w Brukseli w Palais d'Egmont wieczorem 17 listopada.
Honorowy patronat na uroczystością objął Mr Didier Reynders, wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii.

Jesteście wzorem do naśladowania. Zdobycie medalu igrzysk olimpijskich lub paraolimpijskich wymaga ogromnego wysiłku, ale decyzja by go oddać dla czyjegoś dobra jest jeszcze trudniejsza" - napisał w liście gratulacyjnym do zawodników przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Fair Play
Jenő Kamuti.

Piotr Małachowski przekazał swój cennysrebrny medal na aukcję by zdobyć środki dla chorującego na raka małego Olka i ocalić jego oko, natomiast Ewa Durska przekazała swoje złoto Fundacji Pomocy Osobom
Niepełnosprawnym „Słoneczko" w Złotowie, która pozyskane dzięki niemu środki przekazała chorującej na białaczkę Wiktorii.

Fakty te były szeroko komentowane w mediach. Z pewnością jednak zawodnicy nie spodziewali się, że ich gest zostanie dostrzeżony przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. Do nagrody zgłosiła ich grupa studentów wydziału socjologii amerykańskiego Montgomery College w Maryland. W ich imieniu list podpisała Zoha Tariq z Pakistanu studiująca pod okiem prof. Leszka Sibilskiego.

- Dla mnie jest to wielki zaszczyt. Nigdy w życiu nie spodziewałam się, że zostanę tak wyróżniona. Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała Ewa Durska.
Durska zdobyła w swojej karierze trzy złote medale paraolimpijskie w pchnięciu kulą (igrzyska w Rio de Janeiro, Londynie i Sydney). Jest wielokrotną mistrzynią i wicemistrzynią świata i Europy w tej dyscyplinie. Startuje w grupie F20 obejmujących sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata i Europy, rekordzista Polski Piotr Małachowski podkreśla, że medale nie są najważniejsze, a nagroda Fair Play to coś absolutnie wyjątkowego.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę nagrodę. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor. W życiu jest wiele ważniejszych spraw od zdobywania medali i walki o zwycięstwa. Lubię pomagać innym, szczególnie na sercu leży mi dobro i zdrowie dzieci. Jeszcze raz dziękuję za to wyróżnienie.

Fakt, że dwoje polskich sportowców zostaje tego samego roku uhonorowanych przez Międzynarodowy Komitet Fair Play jest wydarzeniem bez precedensu i można śmiało powiedzieć, że 17 listopada będzie wielkim świętem dla polskiego sportu.

Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga z podziwem odniósł się dodecyzji zawodników.
- Sport uczy człowieczeństwa, które nasza paraolimpijka i olimpijczyk objawili w iście mistrzowskiej formule. Nie licząc na nic w zamian za medale, które były częścią ich ciężkiej pracy i sportowego sukcesu wsparli nimi innych. To gest, który na pewno
zasłużył na nagrodę fair play. Powinien też wszystkim uświadomić, że w życiu człowiek powinien umieć nie tylko brać, ale też dawać.

pr

Data publikacji: 16.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.