Data dodania: 20.11.2017

Duda do uczestników Gali Integracji: jesteście przykładem i wielką wartością

Siła i konsekwencja osób z niepełnosprawnościami w pokonywaniu codziennych trudności są dla nas przykładem i wielką wartością - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników 22. Wielkiej Gali Integracji, która w sobotę, 18 listopada odbyła się w Warszawie.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent objął patronat honorowy nad tegoroczną galą."Państwa siła i konsekwencja w pokonywaniu codziennych trudności są dla nas przykładem i wielką wartością. Osoby z niepełnosprawnością dzięki swojej determinacji, kreatywności i wielkim dokonaniom, mają znaczący udział w sukcesie Polski i naszych cywilizacyjnych osiągnięciach" - napisał prezydent.

Przypomniał, że liczba osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami stanowi ponad 12 proc. ludności Polski. "Wiele z tych osób, dzięki ułatwiającym życie nowym technologiom i rozwiązaniom technicznym, mogłoby lepiej wykorzystywać swoje talenty, umiejętności, zdobytą wiedzę, zyskując przy tym poczucie samodzielności i niezależności" - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, Polska dąży do tego, aby osoby z niepełnosprawnością mogły "jak najpełniej włączać się do życia społecznego i gospodarczego, ponieważ reprezentują ogromny potencjał". Pełniąca obowiązki prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dorota Habich przypomniała, że PFRON wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych przez finansowanie ponad 260 tys. miejsc pracy.

- Cieszymy się, że zatrudnienie na otwartym rynku pracy rośnie w szybszym tempie niż na rynku chronionym. Oznacza to, że następuje integracja oraz włączenie pracowników i osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwo - powiedziała Habich.

Podczas gali przyznano Medale Przyjaciel Integracji, wręczane od 1997 r. osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji. Rozstrzygnięto również konkursy Warszawska Inwestycja Bez Barier, Aplikacje bez barier oraz Serwis www bez barier, organizowane w ramach Projektu "Warszawa bez barier", wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa.

W tym roku Medalem Przyjaciel Integracji wyróżniono PKP Intercity - za "świadome i skuteczne działania", które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością coraz bardziej swobodne przemieszczanie się. Jak podkreśla Integracja, mobilność to podstawa samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.

Medal przyznano także Telewizji Polsat - za reakcję na apel środowiska osób głuchych, które chciało kibicować swej przedstawicielce Iwonie Cichosz, występującej w programie "Taniec z Gwiazdami". Dzięki decyzji zarządu stacji po raz pierwszy w Polsce w programie na żywo pojawiły się napisy.

Wyróżniono także firmę Skanska - za prowadzenie konsekwentnej polityki wprowadzania na polski rynek przestrzeni biurowych przyjaznych osobom z niepełnosprawnością.

W konkursie "Warszawska inwestycja bez barier" wręczono nagrody w trzech kategoriach. W kategorii samorząd terytorialny wyróżniono Urząd Dzielnicy Wilanów - za dostosowanie budynku dla wszystkich mieszkańców, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością. W kategorii obiekt zabytkowy zwyciężyły Uniwersytet Warszawski - za Gmach Audytoryjny i wysoką jakość dostępności w obiekcie zabytkowym pod kątem użytkowników z niepełnosprawnością. W kategorii obiekt mieszkalny, biurowy lub handlowy wyróżniono Orange Polska za Miasteczko Orange i "profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość" na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

W konkursie "Aplikacja bez barier" wyróżniono dwa podmioty. DrOmnibus za aplikację ABA DrOmnibus, uznaną za najlepszą aplikację mobilną, która jest w szczególności pomocna podczas prowadzenia terapii dzieci z autyzmem. Nagrodę otrzymało także Hachi za koncepcję aplikacji mobilnej ParrotOne adresowanej do osób z niepełnosprawnością, która podpowiada wpisywane na klawiaturze ekranowej słowa.
W konkursie "Serwis www bez barier" nagrodzono Fundację na Rzecz Rozwoju Autodeskrypcji KATARYNKA za stronę adapter.pl. Dostosowuje ona filmy dla użytkowników z niepełnosprawnością.

Integrację tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Jest jedną z największych organizacji w Polsce działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami. (PAP)

Grzegorz Dyjak

Data publikacji: 20.11.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.