Data dodania: 28.11.2017

Beata Olga Kowalska odwiedziła Fundację Gajusz

Aktorka Beata Olga Kowalska odwiedziła łódzką Fundację Gajusz, na rzecz której przekazała swoją nagrodę - 10 tys. zł - wygraną w jubileuszowym odcinku ostatniej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

W jubileuszowym odcinku aktorka wcieliła się w rolę Ewy Demarczyk. Jej przejmujące wykonanie "Rebeki" przez jury programu zostało nagrodzone owacją na stojąco.

- Od początku wiedziałam, że jeśli wygram ten program, to pieniądze na pewno przeznaczę na rzecz Fundacji Gajusz - podkreśliła Beata Olga Kowalska, która przy okazji wizyty w Łodzi, gdzie w Teatrze Muzycznym gra w musicalu "Les Miserables", odwiedziła Pałac - siedzibę Fundacji, w której mieści się hospicjum stacjonarne dla dzieci, hospicjum perinatalne oraz ośrodek preadopcyjny Tuli Luli.

Aktorka zapoznała się z działalnością Fundacji, gdy dwa lata temu poproszona została o użyczenie głosu do spotu charytatywnego o hospicjum perinatalnym Gajusza. Swoje historie opowiadają w nich kobiety, które będąc w ciąży dowiedziały się, że ich dziecko jest śmiertelnie chore.
- Nie wiedziałam wówczas, co to takiego - hospicjum perinatalne. A potem... Mogę tylko powiedzieć, że w trakcie tego nagrania łzy się polały i to nie raz - dodała.

Hospicjum perinatalne zostało powołane z myślą o kobietach w ciąży, które - dzięki badaniom genetycznym i ultrasonograficznym - dowiadują się, że ich dziecko ma tzw. wadę letalną, czyli umrze jeszcze w życiu płodowym lub niedługo po przyjściu na świat. Hospicjum obejmuje opieką lekarską i psychologiczną całe rodziny, a kobietom, które decydują się na urodzenie chorego dziecka, umożliwia też poród i pożegnanie go w godnych warunkach.

- Prowadzimy je w Łodzi prawie cztery lata. Wbrew pozorom większość naszych pacjentek trafia do nas nie z polecenia lekarza, lecz dzięki informacjom w mediach, dlatego bardzo doceniamy to, że pani Beata tak pięknie powiedziała o działalności hospicjum w „Twoja twarz brzmi znajomo" - podkreśliła Anna Rutkowska z Gajusza.

Aktorka po raz pierwszy miała okazję odwiedzić siedzibę organizacji, którą wspomogła. Wizyta była kameralna i pełna emocji, zarówno dla gościa jak i gospodarzy - mieszkających w Pałacu księżniczek i książąt - bo tak nazywa w Gajuszu małych pacjentów hospicjum oraz niemowlęta oczekujące na adopcję w ośrodku Tuli Luli.

Beata Olga Kowalska znana jest publiczności jako aktorka musicalowa - grała m.in. Teatrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze "Roma" w Warszawie, gdzie zapamiętano ją z roli Tanyi w musicalu "Mamma Mia!". Telewidzom najbardziej zapadła w pamięć jej rola w serialu "Ranczo", gdzie wciela się w postać temperamentnej żony doktora Wezóła Doroty. (PAP Life)

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Data publikacji: 28.11.2017 r.

 


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.