Data dodania: 02.12.2017

"Lista Mocy" - daje moc

Dla osób niepełnosprawnych "Lista Mocy" to duże wyróżnienie, podkreślenie ich osiągnięć, dla osób sprawnych to lista, która powinna tej mocy dodać. Stowarzyszenie Integracja prezentuje listę 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

- Może zapomnijmy o słowie niepełnosprawność. Promujmy setkę ciekawych osób, które znalazły fajny sposób na życie - podkreśla Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, redaktor naczelny platformy medialnej Integracji.

"Lista Mocy" to jedyne miejsce, w którym spotyka się razem 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Mają różne pasje, cele, osiągnięcia, profesje, problemy i hobby, ale łączą ich trzy cechy: niepoprawny optymizm, ogromna siła i niesamowita waleczność. I jeszcze to, że swoją energią potrafią zarażać innych.

- Szukaliśmy osób z mocą, które zechcą się podzielić z nami swoją energią, nastawieniem do życia, doświadczeniem. Wydawało mi się, że będzie bardzo trudno zebrać setkę takich osób, później okazało się, że jest ich w naszym kraju wiele. Chcemy inspirować - setka tych osób ma moc, pokazuje jak żyć. Z jednej strony samym osobom, które są w podobnej sytuacji, ale z drugiej inspirujemy osoby sprawne - dodaje Piotr Pawłowski.

Inspiracją do stworzenia "Listy Mocy" była brytyjska organizacja Shaw Trust, partner Integracji, która od kilku lat tworzy taką listę mocy w swoim kraju. Polscy ambasadorzy mają inspirować tak samo tych, którzy patrzą na swoje ograniczenia, a nie możliwości.

- Dla mnie lista mocy jest okazją do podładowania baterii i nabrania większej pewności siebie, nie tylko dla mnie, jako jednostki, ale ogólnie dla nas sprawnych inaczej. Bardzo często żyjemy uwarunkowani kompleksami, niedowartościowaniem, trudnościami, taka lista dodaje wiatru w żagle i pokazuje, że to, co robimy ma sens, jest zauważane i jest inspiracją - przyznaje Tomasz Karcz, stylista fryzur, projektant.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ta data powinna przypominać nam wszystkim, że należy znosić i pokonywać wszelkie bariery. Jak podkreślił Tomasz Karcz niepełnosprawnością może być zarówno brak ręki, może nią być również lenistwo, chorobliwa nieśmiałość czy brak pewności siebie. (PAP Life)

Monika Dzwonnik

Od redakcji NS: Miło nam poinformować, że wśród tych stu najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością znalazł się Ryszard Rzebko – nasz redaktor naczelny, nasi wieloletni współpracownicy Lilla Latus i Piotr Czarnota oraz wielu innych przyjaciół i znajomych. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Data publikacji: 02.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.