Data dodania: 11.12.2017

„Człowiek bez barier" i Lista Mocy, czyli i ja tam byłam

4 grudnia br. miałam zaszczyt i przyjemność być na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie odbyła się gala 15. konkursu „Człowiek bez barier" organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Podkreśliła, że jest dla Niej wielkim przeżyciem spotkanie ludzi, którzy swoją postawą, determinacją i siłą charakteru pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów życiowych, spełnianiu marzeń.

Pierwsza Dama przypomniała również, że konkursowi patronowały Jej poprzedniczki: Maria Kaczyńska i Anna Komorowska. Imprezę prowadzili: Piotr Pawłowski prezes Integracji oraz dziennikarz Tomasz Wolny. Pierwsza Dama wręczyła statuetkę zwyciężczyni 15. Konkursu, Bogumile Czerniawskiej. Laureatka, choć sama jest osobą niepełnosprawną, stworzyła rodzinę zastępczą dla sześciorga dzieci. „Malutka wzrostem, ale wielka sercem" – napisała o niej córka.

Jubileuszową statuetkę „Człowiek bez barier 15-lecia" z rąk prof. Antoniny Ostrowskiej, wieloletniej przewodniczącej jury Konkursu, odebrała Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Laureatka w swoim wystąpieniu mówiła m.in. o swojej niepełnosprawności jako darze, dzięki któremu stała się taką, a nie inną osobą. - Bariery, które są na zewnątrz, jesteśmy w stanie pokonać, natomiast bariery, które są wewnątrz nas, pokonać jest najtrudniej – podkreśliła. Znana ze swojej szczerości i bezkompromisowości bohaterka, patrząc na siedzącego naprzeciwko ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, powiedziała o ograniczonym dostępie do rehabilitacji, mówiąc, że przysługuje jej tylko 10 zabiegów rocznie. Dodała, że rehabilitacja jest potrzebna osobom z niepełnosprawnością, by mogły po prostu robić to, co robią.

W tym roku jury przyznało też Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją Iwona Cichosz, pierwsza w Polsce dyplomowana głucha tłumaczka języka migowego, Międzynarodowa Miss Głuchych 2016 w Los Angeles. W 2017 r. wystąpiła w show Polsatu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami", gdzie dotarła do finału.
Nagrodę publiczności otrzymała Judyta Bork z Gdyni, zdobywając w internetowym głosowaniu portalu Niepelnosprawni.pl niemal 3390 głosów. Do 2015 r. organizowała akcje pomocowe dla ubogich rodzin, później dla hospicjów. Dwa lata temu stworzyła na Facebooku „Bazarek na rzecz podopiecznych hospicjów".

W tym roku po raz drugi przyznano nagrodę w kategorii Osobowość Internetowa, którą otrzymał Michał Woroch – podróżnik, aktywista, grafik, designer, fotograf, montażysta.
Jury przyznało również cztery wyróżnienia, które otrzymali:
Paweł Parus – W 2000 r. w wyniku wypadku komunikacyjnego doznał urazu kręgosłupa szyjnego. Jest pełnomocnikiem marszałka ds. osób niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku, założycielem Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i prezesem Stowarzyszenia KKN.

Joanna Rogozińska – osoba z zespołem Downa. W 1999 r. ukończyła edukację, zdając z powodzeniem maturę. Jej pasje to taniec i muzyka. Należy do Fundacji Krzewienia Kultury Osób Niepełnosprawnych, gdzie w zespole „Mazowiacy" występuje w przedstawieniach muzycznych w całej Polsce. Angażuje się również w działania Fundacji Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym „Hej, Koniku!".

Vlodi Tafel - jedyny na świecie perkusista takiej klasy, który gra z pełną protezą nogi. Występował m.in. z Anitą Lipnicką, Robertem Chojnackim, Zbigniewem Wodeckim, Stanisławem Soyką i z zespołem Breakout.

Rafał Wilk- handbiker, były żużlowiec. Po wypadku na torze żużlowym w 2006 roku porusza się na wózku. Jest dwukrotnym mistrzem Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012) – w wyścigu ze startu wspólnego oraz jeździe indywidualnej na czas. Cztery lata później w Rio zdobył złoto i srebro. Wielokrotny mistrz świata, zdobywca Pucharów Świata i Europy.

Podczas finałowej Gali w Zamku Królewskim wręczono również Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał Janusz Skowron – niewidomy pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, zaliczany do czołówki polskich muzyków jazzowych. Artysta uświetnił uroczystość swoją grą, otrzymując za swój występ gromkie brawa.

Uwagę przykuwała też pani Małgosia, która tłumaczyła wszystkie wystąpienia na język migowy. Tomasz Wolny, prowadzący galę, nawet zażartował, że kradnie show. Rzeczywiście, ekspresyjne i pełne wdzięku miganie tłumaczki nie uszło niczyjej uwadze.

Po oficjalnych wystąpieniach przyszedł czas na indywidualne rozmowy, gratulacje, wspólne zdjęcia , przed czym nie broniła się ani Pierwsza Dama, ani prowadzący, ani wyróżnieni bohaterowie. Na zakończenie, przed przejściem na salę obok, gdzie odbywał się nieoficjalny koktajl, wszyscy goście otrzymali „Listę Mocy", czyli publikację zawierającą sylwetki stu najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce. Dodajmy, że wśród wyróżnionych w ten sposób jest redaktor naczelny „Naszych Spraw" Ryszard Rzebko, współpracujący od kilku lat z tym czasopismem Piotr Czarnota i pisząca te słowa Lilla Latus, co odnotowujemy z satysfakcją i dumą.

Uroczystość miała miejsce w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Pewnym niedopatrzeniem było niepoinformowanie korporacji taksówkowych, że można tego dnia podjechać bezpośrednio pod wejście na Zamek. I choć policjanci z wozu stojącego w pobliżu zapewniali, że dojazd z osobą niepełnosprawną jest dozwolony i nie grozi mandatem, to taksówkarze konsekwentnie odmawiali przejazdu tuż pod mury Zamku, godząc się tylko na dojazd na Podwale lub pod kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, co przy niesprzyjających warunkach pogodowych (padał śnieg z deszczem), kamienistej nawierzchni Placu Zamkowego było sporym utrudnieniem dla gości, którzy w większości mieli problemy z poruszaniem się. Bez wątpienia można było jednak liczyć na życzliwość i pomoc wolontariuszy oraz przypadkowych przechodniów.

Zobacz galerię...

Lilla Latus, fot. Marta Kuśmierz-Cegiełka

Data publikacji: 11.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.