Data dodania: 16.12.2017

PO: nie ma żadnego usprawiedliwienia dla likwidacji głosowania korespondencyjnego

Likwidacja głosowania korespondencyjnego wyklucza osoby niepełnosprawne z podstawowego prawa obywatelskiego, czyli udziału w wyborach - przekonywał 15 grudnia na konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Sławomir Piechota. Według niego, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiej decyzji PiS.

Poseł PO zauważył też, że mamy problem z niską frekwencją wyborczą. - Wielokrotnie szukaliśmy sposobu przełamania tego impasu - dodał.

Piechota podkreślił, że każdy kto chce wziąć udział w wyborach, powinien mieć taką możliwość. - Dla wielu osób nie jest żadnym zastępczym, żadnym alternatywnym rozwiązaniem, możliwość głosowania przez pełnomocnika, czy możliwość dowiezienia do lokalu wyborczego - mówił poseł PO.

Jego zdaniem, należy wprowadzić wszelkie możliwe zabezpieczenia, żeby nie dochodziło do nadużyć w trakcie wyborów, ale – przekonywał: - Nikt nie powinien podejmować decyzji o wykluczeniu osób niepełnosprawnych z podstawowego prawa wyborczego.

Podczas debaty 14 grudnia w Sejmie nad ustawą dotyczącą zmian w Kodeksie wyborczym, poseł Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) powiedział, że "granie uczuciami osób niepełnosprawnych to hańba".

Z kolei poseł wnioskodawca Łukasz Schreiber (PiS) uznał reakcję posłów opozycji za "popis cynizmu". Mówił, że głosowanie korespondencyjne to nie jedyna możliwość głosowania dla osób niepełnosprawnych, ponieważ są jeszcze nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania i głosowanie przez pełnomocnika oraz urny i lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. (PAP)

Edyta Roś, oprac. sza

Data publikacji: 16.12.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.