Data dodania: 08.01.2018

Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim z tytułem Niepełnosprawnego Sportowca 2017 roku!

83. plebiscyt „Przeglądu Sportowego" rozstrzygnięty. W tym roku na podium sportu paraolipmijskiego stanęła "królowa sportu", lekkoatletyka.

Joanna Mazur i jej przewodnik Michał Stawicki na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Londynie zgarnęli komplet medali złoto na 1500 m, srebro na 800 m oraz brąz na 400 m. Ich złoty bieg na 1500 m bił rekordy odsłon na YouTubie - blisko 20 tysięcy.

– Czuję się bardzo wyjątkowo bo jesteśmy tu wspólnie z Michałem – powiedziała Joanna Mazur tuż po odebraniu statuetki. – Cieszymy się, że sport osób niepełnosprawnych w takim plebiscycie jest zauważany i doceniany, bo nasza praca jest taka sama jak pełnosprawnych sportowców.

Gala Mistrzów Sportu jest bowiem takim wydarzeniem, w jakim chciałby wziąć udział każdy sportowiec. Zdobycie statuetki to marzenie, które nie spełnia się wszystkim.

– Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna – dodała Joanna Mazur – droga, którą musieliśmy pokonać, by stanąć na podium była niezwykle długa. Mazur podziękowała także rodzicom, trenerowi, lekarzom i swojej grupie biegowej. Nie zapomniała także o tym, kto w jej sportowym życiu stał się najważniejszy. – W momencie gdy przestałam widzieć poznałam osobę najważniejszą. To mój przewodnik, przyjaciel, osoba która we mnie wierzy i jest moimi oczami. Na bieżni i w życiu codziennym.

Michał Stawicki tuż po odebraniu statuetki nie krył swojego szczęścia i wzruszenia.

– Gdyby mnie dopuścili do głosu, to podziękowałbym Joasi. Jako dziecko oglądałem w telewizji gale mistrzów sportu, chciałem w niej uczestniczyć, marzyłem o tym, ale o odebraniu statuetki nawet nie śniłem. Jednak marzenia się spełniają. Teraz to jest taki sen na jawie. Dziękuję jeszcze mojej mamie i dziewczynie, bo 270 dni obozowych w roku to moja nieustanna nieobecność.

Statuetkę Joannie Mazur i Michałowi Stawickiemu wręczyła dyrektor programowa Telewizji Polsat Nina Terentiew, która podkreśliła, że walka laureatów o złoto zrobiła na niej niezwykłe wrażenie. Bieg pary Mazur / Stawicki na londyńskim stadionie przeszedł do historii nie tylko dlatego, że zdobyli złoty medal mistrzostw świata i jak dotąd najważniejsze trofeum w swojej blisko dwuletniej karierze sportowej. Do historii przeszedł sposób, w jaki go wywalczyli i fakt, że ich bieg na YouTubie obejrzało blisko 20 tysięcy osób. Bo jeśli obejrzeć go kilka razy z rzędu trudno nie dojść do wniosku, że od samego początku był doskonale, taktycznie zaplanowany. Mazur / Stawicki choć na początku biegu byli w drugiej części stawki, powoli niwelowali dystans do liderów, by na ostatniej prostej wyjść na prowadzenie i wygrać. A fakt, że osoba niewidoma lub niedowidząca ściga się wraz z zawodnikiem pełnosprawnym, lekkoatletą i triathlonistą sprawia, że ich historia budzi podziw i szerokie zainteresowanie.

Redakcja „Przeglądu Sportowego" do tytułu najlepszego sportowca niepełnosprawnego wytypowała troje lekkoatletów. Oprócz Joanny Mazur z Michałem Stawickim wybrano Barbarę Niewiedział, mistrzynię świata z Londynu w biegu na 1500 m i srebrną medalistkę na 400 m oraz Macieja Lepiato, złotego medalistę w skoku wzwyż, także z ubiegłorocznych londyńskich mistrzostw świata.

Pierwsza edycja Plebiscytu Przeglądu Sportowego przeprowadzona została w 1926 roku. W 1988 roku Arkadiusz Pawłowski, pływak, paraolimpijczyk, otrzymał tytuł Honorowy Sportowiec Roku. Kategoria Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny przyznawana jest od 2004 roku.

Dotychczasowi laureaci:
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2011 – tytuł nie został przyznany
2010 – tytuł nie został przyznany
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) / Katarzyna Pawlik (pływanie)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)

pr, fot. Piotr Kucza

Data publikacji: 08.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.