Data dodania: 29.01.2018

Anielskie kolędowanie

Oddział Małopolski PFRON i Radio Kraków rozpoczęły współpracę. W jej ramach został zorganizowany koncert kolęd i pastorałek pt. „Kolędujmy z Aniołami". Swoje talenty zaprezentowali m.in. niewidomi i niedowidzący uczniowie. Dodatkową atrakcję stanowiła wystawa obrazów Stanisława Kmiecika.

Śpiewanie kolęd i pastorałek może być świetną okazją do integracji. Potwierdził to koncert „Kolędujmy z Aniołami", który odbył się 23 stycznia w Radiu Kraków. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy OM PFRON i wspomnianej rozgłośni.

- W Polsce jest tradycja, że do 2 lutego kolędujemy, wspólnie się radujemy z Bożego Narodzenia. Myślę, że wpisujemy się w to, co jest piękne, ważne, w te mądre słowa, które płyną z pastorałek i kolęd. O tym, że anioły są w naszym życiu bardzo ważne, nie trzeba nikogo tutaj przekonywać - powiedziała Marta Mordarska, dyrektor OM PFRON.

Kolędujmy!

To było wydarzenie międzypokoleniowe. Do Studia im. Romany Bobrowskiej przybyli goście z różnych części Małopolski. - W świecie zabiegania, pracy, intensywności spotkań, potrzebne są momenty zatrzymania. Takiego zatrzymania, jak chociażby przy okazji dzisiejszego koncertu. Bardzo dziękuję aniołom, które mnie tu dzisiaj zaprosiły - powiedział podczas otwarcia Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

W gronie publiczności znaleźli przedstawiciele duchowieństwa, administracji rządowej i samorządowej, instytucji samorządowych oraz partnerów OM PFRON. Ponadto w kolędowaniu wzięli udział reprezentanci organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Poseł Jarosław Szlachetka nie tylko oklaskiwał artystów, ale też zadbał o dodatkową atrakcję. Z jego inicjatywy do Krakowa dotarli uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu, filii w Krzczonowie. Właśnie od ich występu rozpoczął się koncert.

Anioły ze szkoły

Na scenie zaprezentowali się również podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Towarzyszył im zespół instrumentalny złożony z nauczycieli prowadzących zajęcia w Szkole Muzycznej I stopnia im. Majora Hieronima Henryka Baranowskiego przy SOSW. Przedstawili oni program „Oto Ja posyłam Anioła przed tobą, aby cię strzegł". Został on poświęcony aniołom i ich udziałowi w historii zbawienia człowieka. Publiczność miała okazję usłyszeć nie tylko najmłodszych, ale również chór złożony z nauczycieli, również emerytowanych.

- Cały dzisiejszy koncert zostanie zarejestrowany, postaramy się wydać go na płycie, żebyśmy mieli pamiątkę tego, co się wydarzyło - powiedział Przemysław Bolechowski, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków.

W holu rozgłośni zostały zaprezentowane obrazy Stanisława Kmiecika. Artysta malujący stopami i ustami przedstawił prace z motywami zimowymi. - Cieszymy się z kolejnej wystawy, dla nas to duże wyróżnienie i prestiż. PFRON jest bardzo otwarty na niepełnosprawnych, ale też na integrację. Słyszałam, że ludzie płakali ze wzruszenia, bo tak im się koncert podobał. Majstersztykiem było to, jak zawodowi muzycy zagrali z niepełnosprawnymi dziećmi oraz młodymi adeptami szkoły muzycznej z Krzczonowa - powiedziała Monika Woszczyńska-Kmiecik, żona artysty.

Zobacz galerię...

Marcin Gazda, fot. Autor, Joanna Kołdras
Data publikacji: 29.01.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.