Data dodania: 01.03.2018

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje paraolimpijskie

XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pjongczang 2018 rozpoczną się 9 marca i potrwają do 18 marca. W dalekiej Korei Południowej Polskę będzie reprezentowało ośmioro zawodników i troje przewodników. Uroczystość wręczenia nominacji paraolimpijskich odbyła się 28 lutego w Belwederze.

Igrzyska paraolimpijskie to największe święto sportowców z niepełnosprawnościami. Fakt, że nominacje zostały wręczone zawodnikom i przedstawicielom misji paraolimpijskiej przez głowę państwa jest wyrazem niezwykłego szacunku dla polskiego ruchu paraolimpijskiego i wartości z nim związanych. Sport jest jeden, a Igrzyska Paraolimpijskie są kontynuacją wielkiego święta idei krzewionych zarówno przez Pierre'a de Coubertina, twórcy igrzysk nowożytnych, jak również sir Ludwiga Guttmanna, twórcy Igrzysk Paraolimpijskich.

– Jesteście państwo bardzo ważnym elementem polskiego sportu i polskiego społeczeństwa. (...) Każdy sportowiec jest przykładem, każdy sportowiec jakoś mobilizuje do zdrowego życia, każdy sportowiec jest wzorem, ale państwo – którzy pokonujecie dodatkowo słabość związaną z niepełnosprawnością – jesteście niesamowicie mobilizującym elementem – powiedział prezydent.

W spotkaniu w Belwederze wzięli też udział m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz minister sportu Witold Bańka.

W gronie sportowców, którzy w Pjongczangu będą walczyć o najlepszy wynik i o to, aby na międzynarodowych arenach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, znaleźli się przedstawiciele czterech dyscyplin paraolimpijskich: narciarstwa alpejskiego, narciarstwa biegowego, biathlonu i parasnowboardu W narciarstwie alpejskim reprezentować nas będą Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała, klasa zawodników startujących na siedząco) oraz Maciej Krężel (WSSiRN „Start" Katowice), startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie narciarzy niedowidzących). W narciarstwie biegowym i biathlonie reprezentować Polskę będą startujący na stojąco Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), a także startujący na siedząco Kamil Rosiek (ZSON ,,Start" Nowy Sącz). W tej samej dyscyplinie wystartują Łukasz Kubica (Start Bielsko-Biała, przewodnik Wojciech Suchwałko) i Piotr Garbowski (Przemyski Klub „Podkarpacie", przewodnik Jakub Twardowski) startujący w grupie biegaczy niewidomych i niedowidzących. W parasnowboardzie dzięki „dzikiej karcie" w Pjongczangu rywalizował będzie Wojciech Taraba (Start Bielsko Biała).

Chorążym polskiej reprezentacji paraolimpijskiej będzie Kamil Rosiek, dla którego będą to już czwarte igrzyska. To również on przeczytał przyrzeczenie olimpijskie w imieniu wszystkich zawodników. Natomiast w imieniu pracowników misji przyrzeczenie odczytał lekarz reprezentacji Andrzej Folga. Misja olimpijska liczyć będzie w sumie 25 osób, a w jej składzie obok zawodników i przewodników znajdą się trenerzy, serwismani, fizjoterapeuci i pracownicy misji.

Podczas uroczystości zawodnicy w imieniu wszystkich członków misji i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przekazali prezydentowi RP dwa prezenty: kask narciarski specjalnie zaprojektowany na tę okoliczność oraz znaczek okolicznościowy wydany przez Pocztę Polską z okazji zbliżających się Igrzysk Paraolimpijskich. Projekt dekoracji kasku oparty został na logotypie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i przedstawia piktogramy oparte na rysunkach wykonanych przez zawodników. Wykonawcą i autorem projektu jest Piotr Parczewski specjalizujący się w stylizacji motocykli oraz kasków przy użyciu aerografu. Od wielu lat z jego doświadczenia korzystają sportowcy, między innymi Kamil Stoch, i Dawid Kubacki.

Poczta Polska już po raz drugi wydaje znaczek pocztowy dedykowany paraolimpijczykom. Będzie wprowadzony do obiegu 1 marca. Tematem poprzedniego znaczka z 2016 roku były sukcesy polskich paraolimpijczyków na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Teraz swój znaczek będą mieli reprezentanci dyscyplin zimowych. Na kopercie zastosowano ilustracje z symbolem Korei Południowej - pałacem Gyeongbokgung. W znaczek wpisany jest także logotyp Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego składający się z orła z wkomponowanym symbolem paraolimpijskim Agito.

– Dla wszystkich, którzy otrzymali dziś nominacje paraolimpijskie to wielkie wyróżnienie i zaszczy. – powiedział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. - Zawodnicy i trenerzy ciężko pracują przez cztery lata, żeby wziąć udział w rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie. Polacy są obecni na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich od pierwszej edycji, czyli od 1976 roku. Na przestrzeni tych lat zdobyli 44 medale. Na Igrzyskach Zimowych o medal jest o wiele trudniej, niż na Igrzyskach Letnich. Inne są zasady kwalifikacji, grupy startowe są łączone i stosowane są przeliczniki, mniejsza jest także liczba dyscyplin sportowych. Polska nie jest jeszcze potęgą w sportach zimowych. Jeśli przywieziemy z Pjongczangu chociaż jeden medal, to będzie duży sukces. Trzymajcie za nas kciuki.

Zmagania paraolimpijskie w Korei Południowej zakończą się 18 marca. Organizatorzy przygotowali 80 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. O te krążki powalczy 670 zawodników z blisko 50 krajów. (KP)

Informacje dotyczące XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu, skład reprezentacji i misji paraolimpijskiej, sylwetki zawodników, daty startów, a także wyniki naszych reprezentantów znajdują się na stronie www.paralympic.org.pl.

PKPar zaprasza też do śledzenia jego profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/polskikomitetparaolimpijski/

pr, fot. Jakub Szymczuk / KPRP
Data publikacji: 01.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.