Data dodania: 08.03.2018

Oscary dla filmów z bohaterami z niepełnosprawnością

Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Najważniejsi przedstawiciele branży filmowej od lat 30. nie zapominają uhonorować również krótkiego metrażu.

Podczas 90. rocznicy rozdania nagród konkursu o złotą statuetkę walczyło 15 filmów krótkometrażowych w trzech kategoriach: film animowany, aktorski i dokumentalny. Mimo że rzadziej wspominane w mediach niż filmy pełnometrażowe, krótkie produkcje prezentują równie istotne, inspirujące historie w innowacyjnej formie. Oscar Nominated Shorts 2018 to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym na świecie.

Film „Silent child", który zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy. opowiada o głuchej dziewczynce, która urodziła się w świecie ciszy. - Miliony dzieci na całym świecie żyje w ciszy i mierzy się z komunikacyjnymi barierami zwłaszcza w dostępie do edukacji – powiedziała, także w języku migowym, Rachel Shenton - aktorka i scenarzystka filmu. Libby, głuchoniema czterolatka, jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie, w której wszyscy słyszą. Nie potrafiąca się porozumieć dziewczynka zaczyna szkołę. Libby zostaje przydzielony opiekun, który uczy ją języka migowego, jednak sceptyczni rodzice niechętnie angażują się w edukację córki.

W rolę Libby wcieliła się kilkuletnia głucha aktorka Maisie Sly. To właśnie jej Rachel Shenton obiecała, że jeśli film zdobędzie Oscara, to swoją przemowę po odebraniu nagrody wygłosi również w języku migowym. I tak się stało. Podczas przemowy aktorka podziękowała Amerykańskiej Akademii Filmowej za to, że swoim werdyktem przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej na temat sytuacji Głuchych i języka migowego.

Nie tylko w „Silent child"pojawia się bohater z niepełnosprawnością. Warto wspomnieć, że język migowy jest jednym z ważnych wątków filmu „Kształt wody", który bez wątpienia jest największym zwycięzcą tegorocznej oscarowej gali. Obraz Guillermo del Toro zdobył aż cztery statuetki: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepszą ścieżkę dźwiękową i najlepszą scenografię.

Główną bohaterką „Kształtu wody" jest niemówiąca i posługująca się językiem migowym sprzątaczka Elisa Esposito, grana przez Sally Hawkins.

em

Data publikacji: 08.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.