Data dodania: 09.03.2018

Niezwykłe kobiety w Parlamencie Europejskim

Mimo niepełnosprawności i przeciwności losu prą naprzód i osiągają sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Ich życie często naznaczone jest walką o godność i prawo do kobiecości. Dziś są oparciem i inspiracją dla innych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet eurodeputowani Marek Plura oraz Michaela Sojdrova zaprosili do Parlamentu Europejskiego w Brukseli niezwykłe kobiety: społeczne rzeczniczki praw kobiet z niepełnosprawnościami intelektualnymi, organizatorki Konkursu Miss Świata na Wózku, szefowe międzynarodowych organizacji pozarządowych, polityczki. Tytuł seminarium, brzmiał „Powerful ladies”, czyli... Kobiety pełne energii.

- Dzisiejsze święto to doskonała okazja, aby promować kobiety niezwykłe, które stanowią wzorzec, oparcie i inspiracje dla innych. Mam szczęście od wielu lat poznawać i spotykać takie kobiety dzięki konkursowi Lady D. (Lady Disabled), który organizuję w Polsce już od roku 2002. Pozostaję pod ogromnym wrażeniem siły ducha, zapału, aktywności i kreatywności kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają sukcesy w różnych dziedzinach, realizują swoje pasje - powiedział witając gości Marek Plura.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. grecka europosłanka Kostadinka Kuneva. Z pochodzenia Bułgarka, była sekretarzem Greckiego Związku Sprzątających i Gospodyń Domowych. W 2008, z powodu swojej działalności związkowej, została oblana kwasem siarkowym. W rezultacie straciła wzrok w jednym oku, drugie zostało trwale uszkodzone. Jej struny głosowe i tchawica również zostały poważnie uszkodzone.  W 2014 roku została posłanką do Parlamentu Europejskiego. - Byłam w tym czasie samotną matką z dzieckiem. Moja droga w poszukiwaniu leczenia prowadziła przez trzy kraje: Bułgarię, Grecję i Francję. Grecy obdarzyli mnie zaufaniem. Zdobyłam czwarty wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Staram się nie narzekać na swój los i poprawiać los innych osób z niepełnosprawnością. Możliwość pokonywania przeciwności mnie napędza. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą do życia, a powinna raczej motywować. My niepełnosprawni potrafiliśmy pokonać najtrudniejsze sytuacje, dlatego dziś powinniśmy pomagać innym - apelowała grecka europosłanka.

Polskę reprezentowała współorganizatorka Konkursu na Miss Świata na Wózku-  Katarzyna Wojtaszek z Fundacji Jedyna Taka. Jak podkreślała do działania motywuje ją syn. - My, jako osoby z niepełnosprawnościami spotykamy się z wykluczeniem. Niejednokrotnie jedyny przekaz, jaki słyszymy to, że jesteśmy roszczeniowi, że chcemy żeby ktoś coś za nas załatwiał. A to nieprawda. Jesteśmy wykształceni, chcemy pracować i osiągać sukcesy. Dlatego założyłam Fundację Jedyna Taka. Każda kobieta ma prawo być matką, żoną, kochanką. Bez względu na to, czy jest pełnosprawna czy nie - mówiła Polka w Parlamencie Europejskim.

O znaczeniu kobiecości, kobiecego piękna i walce o te wartości mówiła także Miss Holandii na Wózku Mirande Bakker-Brouwer. - Wierzcie mi, byłam w tunelu i nie widziałam już światła na końcu. Przez błąd lekarski myślałam, że moje życie się skończyło. Ale problemy nie są nigdy zbyt duże. To my jesteśmy zbyt mali, żeby sobie z nimi poradzić. Przyznaję, że czasem łzy tulą mnie do snu, ale nigdy się nie poddaję - mówi holenderska piękność, która sama siebie nazywa wojowniczką.

Na zakończenie spotkania europoseł Marek Plura zachęcił kobiety z niepełnosprawnością do czynnego udziału w polityce, w tym na szczeblu europejskim. Dodał, że nikt nie będzie lepszym adwokatem osób z niepełnosprawnościami, niż oni sami.

Zobacz galerię...

pr, fot. plura.pl

 

Data publikacji: 09.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.