Data dodania: 14.03.2018

Stephen Hawking – niebywała siła życia!

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

Był kosmologiem, fizykiem i astrofizykiem. Cierpiał od 21. roku życia na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Trzy lata po diagnozie ukończył doktorat, w krótkim czasie stał się laureatem wielu doktoratów honoris causa i uzyskał międzynarodową sławę. W latach 60. ubiegłego wieku objął katedrę matematyki na Uniwersytecie w Cambridge, którą w przeszłości kierował m.in. Izaak Newton. Został wykładowcą i profesorem tej uczelni.

Stephan Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” trafiła na listy bestsellerów. Utrzymywała się na nich prawie 5 lat! Została przetłumaczona na 40 języków i wydana w 10 mln egzemplarzy. W prosty sposób tłumaczył w niej teorie związane z tzw. czarnymi dziurami, Wielkim Wybuchem, wszechświatem… Książka odniosła ogromny sukces, znalazła się nawet w Księdze Guinnessa.

W ciągu trwającej 50 lat kariery naukowej Hawking zajmował się przede wszystkim fizyką teoretyczną, kosmologią, czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wspólnie z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości  w ramach głównej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga, lub Bekensteina-Hawkinga.

Był genialnym naukowcem i bardzo niestandardowym człowiekiem. Na jego wykładach zawsze były rzesze słuchaczy . Potrafił mówić w sposób nieszablonowy, z poczuciem humoru, a nawet dużą dozą autoironii. O sprawach wielkich mówił prostym, zrozumiałym językiem. Był także autorem powieści popularnonaukowych dla dzieci, występował wielokrotnie w serialach telewizyjnych – zazwyczaj w komediowych epizodach. Stał się także bohaterem filmów fabularnych… Miał niebywałą siłę życia!

Choroba niszczyła jego ciało, odbierała mu sprawność fizyczną w sposób absolutnie beznadziejny i nieuchronny. Ale wciąż się nie poddawał. Gdy już nie mógł mówić, porozumiewał się ze światem za pomocą syntezatora mowy, który generował jego głos.

„Największe osiągnięcia ludzkości powstały dzięki rozmowom – mówił w nagraniu z zespołem Pink Floyd. – A jej największe niepowodzenia są skutkiem braku rozmowy. Nie musi tak być. Nasze największe marzenia mogą stać się rzeczywistością. Z technologią , którą dysponujemy, możliwości są nieograniczone. Wszystko, co musimy zrobić, to upewnić się, że wciąż rozmawiamy”.

Osobom z niepełnosprawnością radził krótko: „koncentrujcie się na tych rzeczach, które mimo swojej niepełnosprawności możecie robić dobrze. I nie żałujcie tych, na które ona ma wpływ. Nie bądźcie jednocześnie niepełnosprawni fizycznie i umysłowo!”

Równie prosto przekonywał wszystkich innych: – Patrz w gwiazdy, a nie pod nogi. Bądź ciekawski. I jakkolwiek trudne wydaje się życie, zawsze jest coś, w czym możesz osiągnąć sukces. Wystarczy tylko, że się nie poddasz.

I powidział to człowiek całkowicie fizycznie niesamodzielny, którego jednak niezłomność ducha i umysłu już usytuowała wśród najwybitniejszych gwiazd nauki tego świata… Na wieść o jego śmierci fizyk Lawrance M. Krauss powiedział: - W Kosmosie właśnie zgasła gwiazda…

Komandor  Orderu Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Hononur, Nagroda Wolfa, Medal Eddingtona, Medal Copleya, jeden z najmłodszych członków Royal Society of Arts, członek Papieskiej Akademii Nauk – to tylko niektóre z wybitnych wyróżnień  Stephena Hawkinga. W 2009 roku został odznaczony Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

em / IKa, fot. Doug Wheller - originally posted to Flickr as Professor Stephen Hawking in Cambridge (CC BY 2.0)

Data publikacji: 14.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.