Data dodania: 26.03.2018

Debata w Światowym Centrum Słuchu z udziałem Agaty Kornhauser-Dudy

Pierwsza Dama 26 marca złożyła wizytę w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu Światowego Centrum Słuchu, gdzie uczestniczyła w debacie z udziałem pacjentów. W trakcie spotkania Agata Kornhauser-Duda otrzymała statuetkę Przyjaciela Festiwalu "Ślimakowe Rytmy".

W debacie pt. "Muzyka w Rozwoju słuchowym człowieka” uczestniczyli laureaci kilku edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Ślimakowe Rytmy”, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali nieoceniony wpływ osiągnięć współczesnej medycyny na ich codzienne funkcjonowanie.

Pacjenci, dzięki przeprowadzonym operacjom, z powodzeniem realizują swoje pasje artystyczne, startują w konkursach i profesjonalnie zajmują się występami scenicznymi.

- Muzyka przynosi wam ogromną radość, a dzięki festiwalowi macie szansę, by zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności - powiedziała Pierwsza Dama zwracając się do muzyków z zaburzeniami słuchu, którzy wystąpili w części artystycznej debaty. - Jesteście dla mnie bohaterami, ponieważ udowadniacie, że rzeczy uważane powszechnie za niemożliwe stają się możliwe - dodała.

Następnie Agata Kornhauser-Duda obejrzała prototypy innowacyjnych Kapsuł Badań Zmysłów, a w Centrum Telemedycznym zapoznała się z możliwościami pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii. Dzięki niej specjaliści pracujący w Kajetanach mogą w czasie rzeczywistym uczestniczyć m.in. w operacjach przeprowadzanych w innych miastach. Małżonka prezydenta zwiedziła także Centrum Szkoleniowe, gdzie na specjalnym modelu ćwiczyła użytkowanie endoskopu.

Z oferty edukacyjnej Instytutu w coraz większym stopniu korzystają specjaliści zagraniczni, a część tej działalności skierowana jest do pacjentów oraz ich rodzin.

Małżonka prezydenta wyraziła szczególne uznanie dla pracowników Instytutu, dzięki których profesjonalizmowi i wysiłkom możliwe jest wykonywanie operacji przywracających słuch. - Jako Polkę ogromnie mnie cieszy, że to właśnie u nas w kraju dzieją się tak niesamowite rzeczy - zauważyła Pierwsza Dama mówiąc o polskich pacjentach, którzy jako pierwsi lub jedni z pierwszych na świecie mają dostęp do najnowocześniejszych technologii.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Instytut ma ogromne doświadczenie w realizacji usług medycznych, gdyż w Centrum wykonywanych jest do 21 tys. procedur chirurgicznych rocznie. Dziennie w Światowym Centrum Słuchu przeprowadzanych jest najwięcej w świecie - bo kilkadziesiąt - operacji poprawiających słuch. Dotychczas w Instytucie wszczepiono ponad 6 tys. implantów, co także sytuuje placówkę w światowej czołówce. (KS)
Zobacz galerię...

Info: prezydent.pl, oprac. sza, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Data publikacji: 26.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.