Data dodania: 21.03.2018

Nie bądź obojętny!

21. marca - Światowy Dzień Zespołu Downa. To właśnie w 21. parze, występuje dodatkowy, trzeci chromosom.  A wszystko, co namieszał ten chromosom złożyło się na zespół charakterystycznych cech opisanych przez Johna Langdona Downa w 1866 r.

W tym dniu nie musicie się przejmować tym, że wasza pralka zjada wasze skarpety. Dzisiaj ubieramy skarpety nie do pary, tak jak nie do pary jest trzeci chromosom, który przyłączył się do pewnej dwójki i razem z nią, w każdej komórce wyruszył w swoją podróż przez życie. To także symbol tego, że nie musimy być wszyscy jednakowi, że możemy się od siebie różnić, ale i tak być razem, tak jak te dwie różne skarpety.

Życzymy w tym dniu osobom z zespołem Downa przede wszystkim tego, żeby bez względu na to, jak wiele się nauczą i jak daleko dojdą, były akceptowane i traktowane z godnością i szacunkiem, na jakie zasługuje każdy człowiek. Żeby czuły się na tym świecie u siebie, żeby mieły szansę na normalne, szczęśliwe życie.

Osoby z zespołem Downa nie są specjalne i nie mają specjalnych potrzeb. Tak jak wy chcą mieć przyjaciół, tak jak wy chcą kochać i być kochane, chcą się uczyć i pracować.

Dzięki waszej akceptacji, dzięki uświadamianiu tych, którzy niewiele wiedzą o tej anomalii, możecie zmienić świat i sprawić, by stał się bardziej przyjazny, nie tylko dla osób z odmiennym garniturem chromosomów, ale dla wszystkich, którzy ze względu na swój wygląd, zdolności, czy potencjał, mają trudniejszy start. Nie bądź obojętny!

em

Data publikacji: 21.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.