Data dodania: 28.03.2018

Akceptuj inność. Bądź na tak!

21 marca jak co roku ulicami Poznania przeszedł barwny korowód zwiastujący nadejście wiosny. Osoby z zespołem Downa zarażały radością, entuzjazmem, szczerością, otwartością, dystansem do siebie i poczuciem humoru. Pozytywne nastawienie do świata wyraziły w występach artystycznych, które przygotowano na okoliczność ich święta.

Na Placu Adama Mickiewicza o godzinie 11.00 zebrała się grupa uczniów poznańskich szkół podstawowych i specjalnych oraz osoby z niepełnosprawnościami z placówek terapeutycznych. Przybyli też rodzice, opiekunowie, terapeuci. Z tego właśnie miejsca ruszył piąty Marsz Na Tak zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Tak we współpracy z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu prowadzącym Hospicjum „Palium”.

Obchodzono nie tylko Światowy Dzień Zespołu Downa, ale również Dzień Wrażliwości – Dzień Motyla, którego celem było uwrażliwienie na sytuację cierpiących. Kolorowe motyle, tworzone i malowane tego dnia przez wolontariuszy Hospicjum w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Miasta Poznania, były symbolem wrażliwości i otwartości na potrzeby innych. 

Wielu uczestników wydarzenia miało ubrane dwie różne skarpetki będące symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego osób z zespołem Downa. To znak solidarności i jedności, który przypomina, że choć każdy jest inny, wszyscy jednakowo potrzebują akceptacji oraz zrozumienia.

Po przemarszu na Placu Wolności rozpoczęły się występy – parada „Vivat Orkiestry”, popis taneczny działającego przy Stowarzyszeniu Na Tak zespołu tanecznego „Galimatias” i „Promyk”, tańce hawajskie, wspólne zabawy animacyjne, piosenki i inne atrakcje.

Zobacz galerię...

Tekst i fot. Karolina Kasprzak 

Data publikacji: 23.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.