Data dodania: 15.03.2018

„Film dla Stasia” pokonał kolejne granice

Dokument zrealizowany przez Monikę Meleń został zaprezentowany 12 marca na nowojorskim Festiwalu Filmowym ReelAbilities obok produkcji, m.in z Australii, Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch. Szerzej przedstawiliśmy ten obraz i jego bohaterów na łamach NS i na naszym portalu w okresie wakacyjnym ub. roku.

http://naszesprawy.eu/aktualnosci/13069-film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich.html

http://naszesprawy.eu/edukacja/13067-inspirujaca-przyjaz.html

Podczas trwających tydzień pokazach filmowych prezentowane są produkcje z całego świata, poświęcone osobom z niepełnosprawnościami, przedstawiające  ważne wydarzenia z ich życia, dokonania artystyczne, sportowe i każde inne, w kilkudziesięciu miejscach Nowego Jorku.

Realizatorka starała się pokazać bohaterów filmu w sposób optymistyczny, chociaż obaj są ludźmi z widoczną niepełnosprawnością i wydawałoby się znaczącą ułomnością. A jednak nie o współczucie tu chodzi. Bohaterowie potrzebują raczej normalności i akceptacji. W filmie jest dużo śmiechu i autentycznej radości. Widzowie nie wychodzą z seansu „zdołowani”, a wręcz przeciwnie – doładowani i optymistycznie nastawieni do życia…

- Po projekcjach na różnych festiwalach usłyszałam od wielu ludzi, że życie jest fajne, nie ma co się przejmować problemami typu bolące kolano. Ten film dokumentalny dodaje skrzydeł, a to dla mnie najpiękniejszy komplement. Nikt nie powiedział, że współczuje bohaterom. To chyba największy sukces - mówi Monika Meleń.

A sprawili to dwaj Stanisławowie – urodzili się obaj bez rąk. Dorosły, to malujący stopami artysta plastyk o międzynarodowej renomie, który staje się ważnym mentorem czteroletniego Stasia. Obaj są zafascynowani sobą. Pan Stanisław obserwując małego Stasia znowu potrafi beztrosko się śmiać i świetnie bawić z nim i w jego obecności odkrywać radość życia. Staś uważnie podpatruje swego przewodnika i uczy się, jak się żyje bez rąk.

Film już w ubiegłym roku, jako jedyny z Polski, był zaprezentowany wśród najciekawszych filmów i programów telewizyjnych z całego świata na Międzynarodowej Konferencji Mediów Publicznych INPUT w Grecji. Właśnie tam został zauważony przez obserwatorów ReelAbilities, którzy zaprosili „Film dla Stasia” na nowojorski festiwal. Był tam prezentowany trzykrotnie, m.in. dzięki współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Warto przypomnieć, że „Film dla Stasia” dostał prestiżową nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych w Los Angeles, Houston, Seattle i Toronto. Otrzymał także wyróżnienie w kategorii film dokumentalny na Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja 2017 w Koszalinie.

Z całą pewnością ten niezwykły film, pokonując nie tylko granice Europy i świata w sensie geograficznym, ale także mentalnym, psychologicznym… jest także doskonałą promocją polskiego dokumentu i sukcesem jego realizatorki Moniki Meleń, która od wielu lat pasjonuje się problematyką społeczną, a jej wrażliwość przyczynia się do powstawania tak niebagatelnych dzieł jak m.in. „Film dla Stasia”.

Trailer:  „Film dla Stasia” https://www.youtube.com/watch?v=YHL5A3ga7zE

IKa, fot. kadr z filmu

Data publikacji: 15.03.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.