Data dodania: 11.04.2018

Kwiecień na niebiesko. Wkręć się w autyzm

W Krakowie trwają obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. W programie pierwszego tygodnia znalazł się happening „Ubierz Adasia na niebiesko”. Do końca kwietnia zostaną zorganizowane jeszcze różne wydarzenia. Będzie można m.in. poszerzyć wiedzę i wybrać się na koncert Kayah.

7 kwietnia na Rynku Głównym w Krakowie odbył się happening „Ubierz Adasia na niebiesko”. W poprzednich latach stanowił on jedną z atrakcji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, obchodzonego 2 kwietnia. W tym roku oznaczałoby to nietypową akcję w Poniedziałek Wielkanocny. Organizatorom zależało, aby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, stąd decyzja o zmianie terminu.

− Wiele osób tworzących inicjatywę „Wkręć się w autyzm” pracuje w ramach stowarzyszeń rodziców. Dzisiaj jest dla nas dzień radości, pokazania, że żyjemy, oddychamy i potrafimy się też bawić. Nie promujemy autyzmu, ale zwracamy uwagę, że to zaburzenie rozwoju jest coraz częściej wykrywalne i może spotkać każdego. Problem z diagnozowaniem dotyczy nie tylko dużych miast, gdzie są długie kolejki w poradniach, ale również w małych, gdzie brakuje ośrodków − powiedział „NS” Wiesław Zagól, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Autystycznych ZACISZE.

W działania w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu zaangażowały się również inne podmioty. W tym gronie znalazły się Fundacja Wspólnota Nadziei, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA oraz Centrum Autyzmu w Krakowie.

− Happening i kwietniowe obchody organizujemy wspólnie, co też w skali kraju nie jest tak powszechne. Tutaj żyjemy w zgodzie, chcemy razem działać. Zależy nam, żeby świadomość wzrastała, cieszy nas każdy postęp. Jednak wciąż większość ludzi uważa, że autyzm jest chorobą lub bierze się od szczepionek – powiedziała Barbara Barwacz-Mikuła, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin jestem ZA.

Wkręcony Adaś

Happening był efektowny i wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców Krakowa oraz turystów. Głośne, a zarazem gorące, rytmy przyciągały wzrok w stronę pomnika Adama Mickiewicza. Na nim można było najpierw ujrzeć grupę związaną z inicjatywą „Wkręć się w autyzm”, a później niebieskie elementy.

Tradycyjnie już poruszenie wywołał przemarsz po Rynku Głównym, który zakończył się w sąsiedztwie niebieskiego namiotu informacyjnego. Tam na pytania odpowiadali specjaliści i rodzice. − Podchodzą również ludzie, którzy niewiele wiedzą na ten temat, nie zdają sobie sprawy, jak szerokie jest to spektrum zaburzeń. Ze zdziwieniem dowiadują się, że np. zespół Aspergera to też autyzm. W trakcie rozmowy okazuje się, że ktoś z tym zaburzeniem jest w ich rodzinie lub w gronie znajomych. Zaczynają się więc interesować, jak reagować na osoby z autyzmem, jak pomagać lub im nie przeszkadzać – opisała Barbara Barwacz-Mikuła.

Wiesław Zagól przyznał, że w trakcie happeningu trudno o szczegółową edukację. Akcja sprzyjała m.in. przekazywaniu kontaktów oraz podstawowych wskazówek. Informowano również o ofercie przygotowanej przez krakowskie organizacje w ramach trwającego Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

Dodatkową atrakcję stanowił Niebieski przejazd rolkarzy, z Rynku Głównego na kładkę o. Bernatka.

Edukacja i Kayah

W Poniedziałek Wielkanocny można było dostrzec symbole solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. 2 kwietnia Kraków po raz kolejny podjął działania w ramach akcji Light It Up Blue (Zaświeć się na niebiesko). Podświetlone zostały m.in. Tauron Arena Kraków, Galeria Kazimierz, kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, Poradnia Effatha oraz Comarch Healthcare.

− We wszystkie niedziele tego miesiąca, z inicjatywy Stowarzyszenia jestem ZA, Muzeum Historyczne Rynek Podziemny otwiera się na osoby z autyzmem. One same oraz ich rodziny będą mogły bezpłatnie i pod opieką przewodnika zapoznać się ze zbiorami oraz historią tego miejsca − poinformowała Barbara Barwacz-Mikuła.

11 kwietnia Centrum Autyzmu w Krakowie zorganizuje szkolenie dla specjalistów „Komunikacja empatyczna (NVC) jako narzędzie współpracy w zespole i z rodzicami”. Dwa dni później przewidziany jest warsztat dla rodziców „Zabawy SI na co dzień”. Natomiast oferta na 17 kwietnia obejmuje szkolenie „Kształtowanie podmiotowości i seksualności osób ze spektrum autyzmu”.

Z kolei 14 kwietnia odbędzie się Niebieski Szkolny Masowy Przejazd Rowerowy. Wyruszy on z Placu Szczepańskiego, a trasa o długości 9,5 km zakończy się pod Tauron Areną Kraków. Dzień później zostanie otwarta wystawa w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego. Zainteresowani będą mieć czas do 15 maja na podziwianie prac uczestników Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

18 kwietnia Fundacja Wspólnota Nadziei zorganizuje Dzień Otwarty na Farmie Życia. Następnego dnia przewidziane są 25. warsztaty naukowe dla dzieci i młodzieży, realizowane przez Stowarzyszenie jestem ZA we współpracy z Politechniką Krakowską. Tym razem tematem spotkania na uczelni będzie obróbka skrawaniem i obróbka plastyczna metali.

Również 19 kwietnia odbędzie się Wiosenny Koncert Charytatywny na rzecz Centrum Autyzmu w Krakowie. W Nowohuckim Centrum Kultury wystąpią Kayah z orkiestrą Wieniawa pod batutą Jarosława Ignaszaka oraz gościnie Bit Mad Project. Z kolei sześć dni później w Ośrodku dla Osób z Autyzmem Effatha przewidziane jest spotkanie dla rodziców „Seksualność w okresie dojrzewania”.

− Dzięki takim inicjatywom budujemy akceptację dla osób z autyzmem. W swoim otoczeniu mam dużo znajomych, które już inaczej patrzą na nasze dzieci. Tu nie chodzi o pobłażanie czy stworzenie jakiejś bańki, ale o pewną dozę tolerancji. Kraków jest bardzo niebieski, my zarażamy akcją „Wkręć się w autyzm” – podsumował Wiesław Zagól.

Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu można sprawdzić m.in. na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Autystycznych ZACISZE (www.zaciszeautyzmu.pl)

Tekst i fot. Marcin Gazda

Zobacz galerię...

Data publikacji: 11.04.2017 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.