Data dodania: 23.04.2018

W Sejmie trwa protest rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Komunikat MRPiPS:

Jeszcze w środę, 18 kwietnia, tj. w dniu rozpoczęcia protestu rodziców w Sejmie, resort rodziny i pracy wydał komunikat, w którym podkreślono, że wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów jest jednym z priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

Wśród działań podejmowanych na ich rzecz osób wymieniono m.in. zwiększenie dofinansowania kosztów pobytu tych osób w warsztatach terapii zajęciowej, łatwiejszy dostęp do środowiskowych domów samopomocy, wyższe kryterium dochodowe w programie „Rodzina 500+”, umożliwienie opiekunom otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego po śmierci osoby z niepełnosprawnością, zwiększenie wsparcia z PFRON oraz pomoc z programu „Za życiem”.

Szef Kancelarii Premiera: rząd dostrzega problemy

- Rząd wykonał szereg działań, aby pomóc rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi – mówił w czwartek, 19 kwietnia w radiowej Jedynce Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. – Liczymy na spotkanie z protestującymi w Sejmie rodzicami; wierzymy, że ten dialog będzie trwał – dodał.

Zapewnił, że rząd dostrzega problemy tych rodzin i wyraził przekonanie o możliwości wypracowania konsensusu w tym zakresie podkreślił jednak, że „minęło dwa i pół roku od wyborów – wszystkich programów, wszystkich potrzeb nie da się w tym czasie zrealizować”.

Wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest trudna - zapewnia szefowa resortu rodziny

Również 19 kwietnia minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz spotkali się z protestującymi w Sejmie rodzicami.

- Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko, jak oczekiwałyby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia – powiedziała Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej w Centrum „Dialog”, która odbyła się po tym spotkaniu.

Minister rodziny zaznaczyła, że działania związane z rozwiązywaniem problemów osób z niepełnosprawnością są interdyscyplinarne i kompleksowe.
- Dla osób niepełnosprawnych, dla ich rodzin, ma znaczenie jakość ochrony zdrowia, dostępność do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do diagnostyki, do edukacji, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, również te rozwiązania, które wspierają osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować – powiedziała.

Podkreśliła, że rząd PiS podjął wiele działań, które wyszczególniła, skierowanych do osób z niepełnosprawnością,

- Świadczenie pielęgnacyjne, które w roku 2015 wynosiło 1200 zł, a teraz będzie w wysokości 1477 zł. Realizujemy w ten sposób ustawę, ale pokazujemy też, że (...) zwiększenie wsparcia odbywa się w różnych obszarach i jest adresowane do wielu grup. Również środki, które są adresowane na edukację, na kształcenie osób niepełnosprawnych – o co drżeli i walczyli co roku rodzice – będą wpisane do budżetu na stałe, a nie tylko coroczną ustawą okołobudżetową, jak to było przez te wszystkie lata – powiedziała.

Minister Rafalska oświadczyła, że do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie także w ramach programu „Dostępność plus”. Osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymywać także inne rodzaje świadczeń. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby z niepełnosprawnością mogły podejmować pracę, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

Natomiast minister Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek, 23 kwietnia przedstawione zostaną przez premiera Mateusza Morawieckiego szczegóły programu „Dostępność plus”.
Podkreślił, że osoby z niepełnosprawnością są także w centrum zainteresowania innych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, infrastruktury, które także podejmują - w dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych – działania na ich rzecz.

Prezydent obiecuje projekt ustawy

W piątek, 20 kwietnia przed południem doszło do spotkania w Sejmie prezydenta Andrzeja Dudy z uczestnikami protestu. Obiecał przygotowanie ustawy spełniającej żądania rodziców.

Protestujący podczas rozmowy przedstawili prezydentowi problemy z jakimi się borykają oraz swe postulaty, które następnie spisane zostały na spotkaniu przedstawicieli protestujących z prezydenckim ministrem Wojciechem Kolarskim. W czasie rozmowy z protestującymi prezydent zapowiedział, że zostanie przygotowany projekt ustawy, który zrealizuje postulaty protestujących, nie przesądzając, kto przygotuje taki projekt.

- Ja tą sprawą się już zajmuję. Jeśli ktoś z państwa chciałby wrócić do domu na weekend, to może wrócić spokojnie, bo ja się tą sprawą będę zajmował cały czas, dopóki nie będzie załatwiona – zapewnił prezydent.

W odpowiedzi protestujący podkreślili, że będą czekać „tak długo, jak będzie trzeba”.
- Dziękujemy bardzo za to spotkanie, czekamy na tę ustawę. /…/ Myślę, że usłyszeliśmy bardzo wiele, teraz czekamy na konkrety – powiedziała w imieniu uczestników protestu Iwona Hartwich.

W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu prezydent ocenił, że oczekiwania protestujących „nie są wygórowane”.

Premier chce stworzyć fundusz wsparcia osób z niepełnosprawnością

20 kwietnia po południu premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z protestującymi rodzicami zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu dla osób z niepełnosprawnością, który byłby zasilany z dodatkowego opodatkowania osób najlepiej zarabiających; ta danina miałaby zostać wprowadzona od nowego roku.

W spotkaniu uczestniczyła także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Ponadto szef rządu zapewnił, że szybko powstanie projekt dotyczący postulatu protestujących zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Plan zmian, w formie „konkretnej mapy drogowej”, ma zostać zaproponowany do połowy maja.

Zapowiedział także propozycję szczegółowych zmian w konstytucji, które będą zmierzały do tego, by „zafunkcjonowały zasady państwa solidarnego i sprawiedliwego”.

- To, co zaproponował premier Mateusz Morawiecki, to nie są żadne propozycje; nie można przychodzić i mówić, że się komuś zabierze, żeby komuś dać – powiedziała po spotkaniu z premierem Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Propozycja Morawieckiego krytycznie przyjęta przez opozycję

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, która zaprosiła do Sejmu protestujących rodziców powiedziała, że jest rozczarowana postawą premiera.

- Propozycja premiera Mateusza Morawieckiego utworzenia specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych, złożonego z danin od osób najlepiej zarabiających to pomysł w stylu PiS, aby odbierać innym, a dawać kolejnym – oceniła J. Scheuring-Wielgus. – PiS dzieli społeczeństwo – uważa.

Natomiast wiceprzewodnicząca klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj zaapelowała w piątek, 20 kwietnia, o natychmiastowe zwołanie Sejmu i procedowanie złożonych przez Kukiz'15 projektów ustaw ws. osób z niepełnosprawnością. Podczas konferencji prasowej przypomniała ona, że Kukiz'15 złożył projekty ustaw spełniających dwa podstawowe postulaty protestujących. Pierwszy zakłada podniesienie renty socjalnej, a drugi zasiłku pielęgnacyjnego.

Kukiz'15 krytycznie odnosi się do zapowiedzi premiera dotyczącej wprowadzenia „daniny solidarnościowej”.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) napisał w piątek na Twitterze, że Sejm ma ustalony harmonogram prac, więc nie będzie dodatkowego posiedzenia, a rządowy projekt wymaga starannego opracowania.

Apel do prezesa PiS o spotkanie

Protestujący w Sejmie zaapelowali w sobotę, 21 kwietnia do Jarosława Kaczyńskiego o spotkanie, by przedstawić mu "najsłabszą grupę społeczną w Polsce", która potrzebuje pomocy. Prezes PiS zna problemy osób niepełnosprawnych i popiera propozycje przedstawione przez premiera, do połowy maja czekamy na mapę drogową, liczy też na to, że okupacja Sejmu zostanie zakończona - zaznaczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. 

Iwona Hartwich zadeklarowała, że Komitet nie zakończy protestu i będzie on trwał do skutku, czyli zrealizowania dwóch głównych postulatów.

Marszałek czeka na projekty

- Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy – ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec. Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki.

Marszałek dodał, że czeka na projekty rządowe, a szybka reakcja premiera wskazuje, iż rząd jest zainteresowany wyrównywaniem szans w tej dziedzinie.

Projekt ws. wsparcia osób z niepełnosprawnością to koszt ok. 600 mln zł

- W najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt dotyczący wsparcia osób niepełnosprawnych i podwyższenia renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury; to będzie koszt ok. 600 mln zł – powiedział w sobotę, 21 kwietnia w Żywcu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

CIS zapewnia o bezzwłocznym przystąpieniu Sejmu do pracy

Do pracy nad ustawą ws. wsparcia osób niepełnosprawnych Sejm przystąpi bezzwłocznie, gdy projekt trafi na Wiejską - zapowiedział w poniedziałek, 23 kwietnia dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Do postulatów protestujących podchodzimy z uwagą - zapewnił. 

Michałkiewicz: rząd intensywnie pracuje nad rozwiązaniami prawnymi

W poniedziałek, 23 kwietnia minister Krzysztof Michałkiewicz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w programie I Polskiego Radia zapewnił, że rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnym dotyczącymi wsparcia osób z niepełnosprawnościąi i chce, by jak najszybciej weszły one w życie. 

Ocenił, że protestujący opiekunowie osób niepełnosprawnych „osiągnęli już wszystko to, co zapowiadali”. Spotkali się bowiem z najważniejszymi osobami w państwie – prezydentem, premierem, ministrem pracy i pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych. Poza tym – jak podkreślił K. Michałkiewicz – premier Morawiecki obiecał, że szybko zostanie spełniony postulat protestujących o zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Poinformował także, że trwają prace nad stworzeniem w ramach NFZ specjalnego pakietu rehabilitacyjnego dla osób, które wymagają jej do końca życia.

Oprac. rhr / IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.