Data dodania: 28.04.2018

Protest w Sejmie trwa, jest rozbieżność w ocenie propozycji rządu

Propozycja rządu nie realizuje postulatu protestujących w Sejmie, ich zdaniem niepełnosprawnym jest potrzebna żywa gotówka, dodatek do renty socjalnej, a nie pomoc rzeczowa w formie dostępu do wyrobów i usług medycznych.

Kolejne spotkanie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z protestującymi rodzicami osób z niepełnosprawnością odbyło się w Sejmie 27 kwietnia, wieczorem.

Towarzyszyła jej Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, która powiedziała przed spotkaniem dziennikarzom, że jest propozycja „500 zł na rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności”. Jest ona przygotowana przez premiera Mateusza Morawieckiego z zespołem i realizuje postulat protestujących.

Na spotkaniu przedstawiono projekt ustawy, w którym zaproponowano zniesienie okresów użytkowania i ograniczeń dotyczących liczby wyrobów medycznych, korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki oraz umożliwienie osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności po 18. roku życia korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania do każdego specjalisty.

Zdaniem rzeczniczki projekt ten przyczyni się do pozyskania 520 zł oszczędności w budżecie domowym każdej rodziny, która ma w swoim domu osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Postulaty nie zostały spełnione. To jest po prostu zwyczajne kłamstwo i oszustwo – powiedziała po spotkaniu Iwona Hartwich, jedna z protestujących w Sejmie matek osób z niepełnosprawnością. - Od początku mówiliśmy, że chodzi o żywą gotówkę dla tych osób. Bo czy ta osoba za 300 zł dokupi rehabilitacji, za 100 zł pójdzie sobie z kolegą do kina, a za kolejne 100 zł na basen – niech ona decyduje, co zrobić z tymi pieniędzmi. Tylko trzeba dać realne środki – podkreśliła.

Inna z protestujących w Sejmie, Aneta Rzepka, powiedziała, że to, co przedstawiono w propozycji „znajduje się w karcie praw osób niepełnosprawnych, która funkcjonuje od 15 lat”.

Uczestniczki protestu nazwały propozycję rządu „manipulacją” i zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy i do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o pomoc dla osób z niepełnosprawnością, „które nie mają za co żyć przez cały miesiąc”.

Oprac. rhr, fot. Kancelaria Sejmu / Paweł Kula

Data publikacji: 28.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.