Data dodania: 26.04.2018

Wsparcie niepełnosprawnych i ich opiekunów to powinność państwa, oświadczył prezydent

25 kwietnia, prezydent Andrzej Duda dziękując min. Rafalskiej za podniesienie wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury oświadczył,  że państwo jest winne wsparcie osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.

- Jest jeszcze drugi z tych dwóch najważniejszych postulatów, bardzo trudny do spełnienia, bo rzeczywiście w skali kraju to kwota 9 mld zł. To nie są żarty, cały program 500 plus to mniej więcej 23 mld, więc skala tego oczekiwania jest po prostu ogromna w każdym roku budżetowym – dodał prezydent.

Poprosił szefową resortu rodziny, by rozmawiała na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Żeby wziąć tę propozycję, którą panie w Sejmie przedstawiły: jakiegoś rozłożenia tego w formule ratalnej, spełnienia tego fragmentami, jakiegoś programu realizacji tego ważnego postulatu, tego świadczenia rehabilitacyjnego – powiedział.

- Ci ludzie zasługują na opiekę ze strony państwa, a ci, którzy się nimi opiekują - zasługują na najwyższy szacunek. Tak jak kiedyś powiedziałem, rodzice wychowujący niepełnosprawne dzieci to bohaterowie, którym polskie państwo, tak jak każde państwo, winne jest ogromny szacunek –dodał prezydent.

- Pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno „piątkę Morawieckiego”, mam nadzieję, że ten postulat dotyczący osób niepełnosprawnych pan premier do swojej piątki dołączy i będzie „szóstka Morawieckiego”, która zostanie z powodzeniem zrealizowana dla dobra Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa, dla nas wszystkich - podkreślił. 

Oprac. rhr, fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Data publikacji: 26.04.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.