Data dodania: 10.05.2018

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku

W nawiązaniu do obchodzonego 5 maja w Europie Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, 9 maja ulicami Białegostoku przeszedł 16. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni” w Białymstoku.

Wzięły w nim udział osoby z niepełnosprawnością – również poruszające się na wózkach, ich opiekunowie, wolontariusze, uczniowie szkół i przedszkoli integracyjnych, uczestnicy WTZ oraz goście z Litwy, przedstawiciele władz miasta i województwa, samorządowcy i mieszkańcy.

Według prezes Stowarzyszenia „Aktywni” Ludmiły Bogalskiej coraz więcej osób bierze udział w marszu. Jego uczestnicy symbolicznie wyrazili swoje poparcie dla protestujących w Sejmie osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

 – Marsz to ciągle ważne spotkanie, ciągle osoby niepełnosprawne potrzebują przypominania całemu społeczeństwu, że są wśród nas, że mają swoją godność, że mają swoje potrzeby, że mają swoje prawa. Mam nadzieję, że marsz jest dla nich taką okazją, żeby się zmobilizować, wyjść z domu, spotkać się z przyjaciółmi, po prostu wyjść na ulicę i zaistnieć – powiedziała L. Bogalska, podkreślając, że system wsparcia środowiskowego jest niezwykle ważny dla integracji społecznej.

Mówiła także o tym, że bardzo potrzebne jest wsparcie dorosłych osób z dysfunkcjami - szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną - które kończą edukację i mają niewiele placówek, w których mogą później przebywać, a także propozycji do kontynuowania kształcenia lub zatrudnienia. Boleśnie bowiem brak również rzeczywistych, systemowych rozwiązań wspierania tych osób na rynku pracy.

Wydarzenie zakończyło się festynem integracyjnym na Placu Miejskim przed Ratuszem, w którego programie znalazły się m.in.: występy muzyczne, taneczne i wokalne, prezentacje prac manualno-plastycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne, stoiska informacyjno-promocyjne szkół, instytucji, organizacji, Miasteczko Dziecięce - gry i zabawy integracyjne dla najmłodszych i nieco starszych. Funkcjonowały też stoiska gastronomiczne, które serwowały gorący bigos, słodkie przekąski, napoje.

sza

Zobacz galerię...

Data publikacji: 10.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.