Data dodania: 14.05.2018

Chcemy godności i wsparcia – oświadczyli protestujący w Sejmie

W poniedziałek 14 maja, protestujący w Sejmie oświadczyli, że pozostaną w Sejmie tak długo, aż osoby niepełnosprawne dostaną godność i wsparcie finansowe. Bardzo mocno podkreślali, że liczą na premiera i wierzą, że podejmie decyzję o przyznaniu 500 zł dodatku w gotówce.

- Nie może być tak, że najsłabsza grupa jest w dalszym ciągu pozostawiona sama sobie. Zrobiliśmy szacunki dotyczące pierwszego postulatu i trzeciego kompromisu, wierzymy, że nasz rząd nie zbankrutuje – powiedziała Iwona Hartwich.

Jej zdaniem „osób niepełnosprawnych na rencie socjalnej, których niepełnosprawność powstała od dzieciństwa, nie jest ani 1,5 mln, ani 900 tys., lecz 272 tys.".

Jak mówiła, gdyby osoby niepełnosprawne miały od września br. dostawać 250 zł, to byłby to koszt 272 mln zł do końca roku. Od stycznia 2019 r., gdy kwota wynosiłaby 375 zł, koszty miałyby wynosić 1,224 mld zł, a od stycznia 2020 r., gdy pomoc osiągnęłaby 500 zł – koszt wyniósłby 1,632 mld zł.

Protestujący nie chcieli komentować pomysłu tzw. daniny solidarnościowej. – Nie chcemy tego komentować, bo to nie jest do końca fair. My nie jesteśmy od tego, by szukać tych pieniędzy. Od tego jest rząd – stwierdzili. – Mamy dość proszenia, dość błagania, żądamy w końcu, by mieć godne życie, by rząd spełnił nasze postulaty. Czekamy na decyzję rządu z niecierpliwością. Rząd nie próbuje z nami rozmawiać, to my wyszliśmy z trzecim kompromisem. Do tej pory nie ma odzewu, a mija od niego już ponad tydzień.

- Proszę nie słuchać rządu, że zrobi ustawę jakąś pomocową, zrobił ustawę wydmuszkę; (....) to 520 zł rzekomo pomocowej ustawy. My nie będziemy w kółko powtarzać, że nie musimy wózka zmieniać co roku, że dzieciaki nie potrzebują wszystkie pampersów itp. - powiedziała Hartwich.

Protestujący zapewnili również, że nie zamierzają zrezygnować ani z protestu, ani ze swoich postulatów nawet w obliczu zbliżającego się szczytu NATO, który w terminie 25-28 maja ma się odbywać w Sejmie.

Oprac. IKa, fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 14.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.