Data dodania: 19.05.2018

Kronika protestu – wydarzenia i reakcje (16-18 maja 2018)

„Oddajcie Sejm obywatelom”

… apelowali 16 maja parlamentarzyści PO i Nowoczesnej oświadczając, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński i jego służby zamieniły Sejm w twierdzę. Podkreślili, że żadna partia, żadni politycy i żadni urzędnicy nie mają prawa zawłaszczać terenu Sejmu na własne potrzeby..

Stawska i Ochojska niewpuszczone do Sejmu 

Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej nie została 16 maja wpuszczona do budynku parlamentu, aby spotkać się z protestującymi osobami z niepełnosprawnością i ich opiekunami. Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej przed biurem przepustek powiedzieli: „Nie mamy informacji, że pani może wejść”. 

W ubiegłym tygodniu, do Sejmu nie została wpuszczona także uczestniczka Powstania Warszawskiego i wieloletnia nauczycielka szkoły specjalnej Wanda Traczyk-Stawska, która także chciała odwiedzić protestujących niepełnosprawnych. 

Zmiana zasad wstępu na teren kompleksu sejmowego obowiązuje  25 kwietnia, gdy zawieszone zostało przyznawanie jednorazowych kart wstępu. Stało się tak – w

Według Centrum Informacyjnego Sejmu (CIS) „z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa” Dostęp do Sejmu pozostaje możliwy dla posiadaczy stałych i okresowych kart wstępu. 

Proszę o niewykorzystywanie starszych i niepełnosprawnych do gry politycznej

„Proszę o niewykorzystywanie instrumentalne do eskalacji napięcia i gry politycznej osób starszych i niepełnosprawnych. Rząd pracuje nad realnym rozwiązaniem dla potrzebujących wsparcia, które jest im bardziej potrzebne niż medialny show” - napisał 17 maja na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wydano zakaz wychodzenia dwóch protestujących z sejmowego budynku

Protestujący w Sejmie na konferencji prasowej 17 maja przekazali, że dwaj jego uczestnicy z niepełnosprawnością – Adrian Glinka i Jakub Hartwich – dostali zakaz wychodzenia na spacery przed budynek Sejmu. Ich zdaniem, zostali oni ukarani za spotkanie z szefową PAH Janiną Ochojską, która w środę nie została wpuszczona do budynku parlamentu. Na spacer nadal mogą natomiast wychodzić dwie inne osoby z niepełnosprawnością – Magda i Wiktoria.

- Mamy do czynienia z sytuacją taką, że tereny zielone były dostępne dla osób, które decydowały się na spacery, które były rekomendowane przez fizjoterapeutów. Ale ostatnio trochę te wyjścia na teren kompleksu Sejmu miały charakter inny, tzn. ten spacer w okolice biura przepustek raczej nie miał tych walorów powiedzmy zdrowotnych i bytowych (…) a bardziej był związany z konferencją prasową – powiedział Andrzej Grzegrzółka, szef CIS.
- Respektujemy, szanujemy postulaty osób protestujących, staramy się być partnerem tego protestu, ale są pewne granice pewne reguły, na które się umawiamy, a potem one są bardzo naginane albo łamane (…) – dodał.

Protestujący w Sejmie są zastraszani

oznajmiła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Zaapelowała do rządu o kompromis i zapowiedziała, że 25 maja przed Sejmem planowana jest manifestacja poparcia.

„O szybką zmianę decyzji i nieograniczanie możliwości korzystania z powietrza, bo to jest po prostu ograniczenie wolności” - zaapelował do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Adrian Glinka, jeden z protestujących.

Iwona Hartwich oceniła, że „protestujący są co chwilę zastraszani”. Dodała, że oni oczekują, że premier Mateusz Morawiecki przyjdzie do nich z konkretną propozycją. Zapowiedziała, że protestujący od piątku będą mieć baner w języku angielskim. - Szykujemy się razem z rządem na przyjęcie szczytu NATO - powiedziała.

Od 25 do 28 maja w Warszawie odbędzie się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

- 25 maja będzie ogromny protest przed Sejmem, zjadą się rodzice z dziećmi niepełnosprawnymi z całej Polski; tak samo 26 maja, w Dzień Matki, będziemy mieli duży protest poparcia - zapowiedziała I. Hartwich.

Opublikowano ustawy dot. renty socjalnej i rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnością

Regulacje podnoszące rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w czwartek, 17 maja.

Wizyta Marka Plury i Krystyny Szumilas u protestujących

Eurodeputowany Marek Plura (PO), który od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim, 18 maja odwiedził protestujących w Sejmie od 30 dni opiekunów osób z niepełnosprawnością i ich podopiecznych. Opisał na Twitterze, że podczas jego wizyty strażnik nie pozwolił wyjść na spacer jednej z uczestniczek protestu twierdząc, że „dzisiejszy spacer już był”. „Mnie także zaliczono do grupy protestujących niepełnosprawnych i (przy próbie opuszczenia Sejmu – przyp. red.) kazano mi natychmiast wracać do środka!” – opisał europoseł na Twitterze.
Budynek Sejmu mógł swobodnie opuścić dopiero po interwencji, obecnej również na spotkaniu, posłanki na Sejm RP Krystyny Szumilas (PO).

Oprac. (rhr)

Data publikacji: 19.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.