Data dodania: 22.05.2018

Kronika protestu – wydarzenia, reakcje, komentarze (21-22 maja 2018)

Cały czas liczymy na porozumienie – oznajmiła rzeczniczka PiS.

- Jest mi smutno i przykro, że osoby protestujące nie dostrzegają tego, jak dużo dla nich zrobił rząd PiS. Uważam, że do tej pory nikt nie pomógł i nie dał tyle niepełnosprawnym co rząd PiS. W mojej ocenie pierwotne warunki, z którymi osoby protestujące przyszły do Sejmu, zostały spełnione - oświadczyła 21 po południu Beata Mazurek w portalu wPolityce.pl.
- Wiemy, że tam są osoby chore, które mają ataki padaczki. Dlatego cała odpowiedzialność za protest tych pań i, nie daj Boże, powikłania zdrowotne protestujących osób, spadnie na ich opiekunów i opozycję, która podżega do tego, żeby ten protest kontynuować - dodała rzeczniczka PiS.
- Cały czas liczymy na porozumienie, przedstawiciele rządu są gotowi w każdej chwili do rozmów – oznajmiła rzeczniczka PiS.

Kto zapłaci za wyżywienie niepełnosprawnych?

W trakcie spotkania z mieszkańcami woj. świętokrzyskiego, marszałek Marek Kuchciński nawiązał do protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.
- Staramy się zapewnić bezpieczeństwo tym osobom. To są także koszty. Codzienne wyżywienie kosztuje i my bierzemy to na siebie, ale chyba ktoś musi za to zapłacić -powiedział.

„Panie Marszałku (…) Niniejszym deklaruję, że zapłacę za wyżywienie protestujących. Proszę te koszty odliczyć od mojego uposażenia (…) Jednocześnie proszę zaprzestać niegodnego zachowania, stosowania języka pogardy i nie naruszać powagi Sejmu" - zadeklarował 21 maja na swoim Twitterze poseł Michał Szczerba (PO).

Deklarację pokrycia kosztów wyżywienia protestujących opublikował również niezależny kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Demonstracje wsparcia protestujących w Sejmie

Jako gest wsparcia protestujących w Sejmie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów odbyły się 21 maja demonstracje, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Krakowie, Tarnowie i Lublinie. Zorganizował je pod hasłem „Solidarni z Rodzicami Osób Niepełnosprawnych" Komitet Obrony Demokracji. 

Nie możemy tego protestu zakończyć, powiedział M. Suski

– Tam nie siedzą politycy PiS, więc nie możemy tego protestu zakończyć. Gdybyśmy my tam siedzieli, to byśmy zakończyli, ale Lech Wałęsa udzielił kilku dobrych rad, że panie powinny stamtąd wyjść i zwrócić się do górników. Nie jesteśmy w stanie ich zmusić do zakończenia protestu. Będziemy się nimi opiekować jak do tej pory, Sejm karmi i poi. Chcieliśmy dać salę z łóżkami ale panie odmówiły. Wolą leżeć na korytarzu na materacach – mówił 22 maja w porannej rozmowie w radiu RMF FM Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego.

O spokój wokół protestu apeluje marszałek Karczewski

– Wiele niedobrych rzeczy dzieje się wokół tego protestu. Bardzo zależy nam, PiS, ale chyba wszystkim rozsądnie myślącym, żeby ten protest się zakończył, żebyśmy dalej prowadzili dialog. Tej sprawy na korytarzu sejmowym się nie załatwi – mówił 22 maja w programie pierwszym Polskiego Radia marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

- Należy obniżyć emocje, bo te emocje nie są dobre i one nie służą rozwiązaniu konfliktu, problemu. Apelowałem i apeluję o spokój, wyciszenie emocji, o rozmowę, o to, aby prowadzić ciągły dialog, bo sprawy niepełnosprawnych są bardzo istotne i ważne. Rząd PiS ma wielką empatię i rozumie te problemy.

Sesja NATO odbędzie się w Sejmie i Senacie

 - Nie zamierzamy się wycofywać z sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO; nie będzie zmiany lokalizacji posiedzenia - odbędzie się ono w budynkach Sejmu i Senatu - oświadczył we wtorek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. 
Sesja ta, z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także delegatów z krajów stowarzyszonych i obserwatorów, odbędzie się w obiektach parlamentu w terminie 25-28 maja.

- Jednocześnie będzie odbywał się protest i szczyt parlamentarny NATO - to jest do pogodzenia. Mamy sytuacją trudną, nawet bardzo trudną, ale nie zamierzamy w jakiś sposób tutaj radykalny się do tego odnosić. Odnajdziemy się w tych okolicznościach, tak by pogodzić wizytę zagranicznych gości i akcję protestacyjną - zapewnił dyrektor CIS.

Pieniędzy dla niepełnosprawnych należy szukać w wielu obszarach

W dobrze rozwijającej się gospodarce należy skuteczniej poszukać pieniędzy dla wsparcia osób z niepełnosprawnością – stwierdziła 21 maja w TVP1 posłanka Joanna Schmidt (Nowoczesna). Można je znaleźć m.in. w systemach emerytalnych, bowiem – jej zdaniem -przechodzenie na emeryturę w pewnych grupach zawodowych, np. górników i służb mundurowych jest „niesprawiedliwe społecznie”.
- Mamy 1,5 mld złotych w wyprawkach dla dzieci; mamy około 4,5 mld złotych kiedy ograniczymy program 500+ dla najbogatszych; mamy też przywileje emerytalne - mówiła.
Właśnie w tych obszarach dostrzega ona rezerwy, które należałoby przeznaczyć dla grup, które najbardziej wymagają pomocy.

Wałęsa w sprawie protestujących w Sejmie

Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone” napisał 22 maja na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w Sejmie, zapewnił, że zrobi wszystko, by zakończyć „gehennę osób niepełnosprawnych”.

„Jest wiele w Polsce »świętych krów«, które jak trzeba krzyczeć na manifestacjach, to krzyczą, że będą bronić życia. Za życie nienarodzone gotowi są walczyć. Dlaczego nikogo z nich teraz nie ma? To jest ogromna hipokryzja” - kontynuował.
„Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone. Jego ekscelencja kard. Kazimierz Nycz też był u protestujących, ale same słowo od Boga to za mało. Trzeba czynu, działania i konkretnego wsparcia, a nie tylko słów" – można przeczytać w kolejnym wpisie.

„Tu jest życie już dawno narodzone i ma problemy. Gdzie jest otrzymujący wsparcie od rządu Tadeusz Rydzyk? To jeszcze ksiądz czy już biznesman? Gdzie jest wicepremier Komitetu Rady Ministrów ds. społecznych pani Beata Szydło, która ma możliwości decyzji przyznania pieniędzy?” - pyta w kolejnym wpisie były prezydent.

Apel niepełnosprawnych z Jasła o zawieszenie protestu w Sejmie

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Podkarpacie” z Jasła 22 maja wystosowało apel do protestujących w Sejmie osób z niepełnosprawnością o zawieszenie protestu. Skierowany on został bezpośrednio na ręce Adriana Glinki i Jakuba Hartwicha.
Zawiera on wiele propozycji, które – zdaniem autorów listu - należałoby przedstawić rządowi, ponadto zwrócili się oni z prośbą o „rozważenie przeorientowania (...) protestu i postulatów tak, by zrezygnować z konfliktogennego (jak się okazuje) żądania 500 zł dodatku, na rzecz osiągnięcia rozwiązań cennych dla ogółu osób niepełnosprawnych".

Pełny tekst apelu publikujemy w naszym portalu w zakładce „Aktualności”, pod datą 22.05.2018 r.

Ochojska dostała zgodę na wejście do Centrum Medialnego, nie do protestujących

„Marszałek @MarekKuchcinski wyraził zgodę na wejście do Centrum Medialnego @KancelariaSejmu a nie do Sejmu do protestujących. Czy to próba wyciągnięcia ich z budynku Sejmu? Nie mogę do tego przyłożyć ręki. Apeluję o pozwolenie wejścia do Sejmu #WspieramyStrajkOkupacyjnyRON” - napisała 22 maja na Twitterze Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Oprac. (rhr), fot. pixabay.com


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.