Data dodania: 24.05.2018

Kompromisowa propozycja protestujących w Sejmie: 500 zł od przyszłego roku

Propozycję przesunięcia wypłaty 500 złotowego dodatku „na życie” od przyszłego roku protestujące osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie przekazali 24 maja podczas konferencji prasowej w Sejmie.

- Rozumiemy, że budżet na ten rok jest zamknięty, dlatego chcielibyśmy porozmawiać o tej pomocy 500-złotowej od nowego roku - powiedziała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Pytana czy w przypadku akceptacji tej propozycji przez stronę rządową protest zostanie zakończony odpowiedziała:: - Jeżeli byśmy się dogadali i podpisali porozumienie, i rząd wyszedłby do społeczeństwa i ogłosił taki kompromis, to oczywiście, że tak. Dlatego czekamy. Mamy ten kompromis, pracowaliśmy nad nim całą noc. Mamy nadzieję, że strona rządowa teraz potraktuje nas poważnie".

Jako jedno ze źródeł sfinansowania tego postulatu protestujący wskazywali rezyggnację  z niektórych inwestycji. - Można zbudować 122 mosty, można zbudować 220 mostów, ale jeżeli nie zbuduje się tego mostu z osobami najsłabszymi, niepełnosprawnymi, to po prostu nie będzie u nas solidarności - stwierdziła Iwona Hartwich.

Do propozycji tej odniosła się minister rodziny Elżbieta Rafalska: - Punktem wyjścia kolejnych rozwiązań, które zaproponujemy, musi być przyjęcie nowego orzecznictwa. Nowe orzecznictwo, orzeczenie o niesamodzielności i realizacja wyroku TK, wtedy możemy przejść do poszukiwania kolejnych rozwiązań. Żadnych deklaracji na gorąco nie mogę składać - powiedziała.

Projekt reformy systemu orzeczniczego ma zostać przedstawiony w czerwcu.

Oprac. (rhr), fot. Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 24.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.