Data dodania: 25.05.2018

Przedstawiciele opozycji podpisali „pakt solidarnościowy” na rzecz niepełnosprawnych

Przedstawiciele PSL, PO, Kukiz '15, Nowoczesna, Unia Europejskich Demokratów, SLD i Partia Razem 25 maja podpisali „Pakt solidarnościowy” na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. - Rząd nie dał rady. Dlatego deklarujemy, że wszyscy będziemy współdziałać na rzecz wprowadzenia tego paktu. To najpilniejsza sprawa dziś w Polsce - stwierdził szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśniał lider PSL opiera się on na czterech punktach: comiesięcznym dodatku rehabilitacyjnym dla osób z niepełnosprawnością niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w wysokości 500 zł, reformie systemu orzecznictwa o niepełnosprawności, realizacji wyroku TK ws. Świadczeń pielęgnacyjnych, gwarancji realnego dostępu osób z niepełnosprawnością do obiektów użyteczności publicznej.

- Dziś wspólnie, pomimo różnic, stajemy razem i będziemy podpisywać „pakt solidarnościowy”. To jest ogromne zobowiązanie nas wszystkich, naszych partii politycznych, że po kolejnych wyborach spełnimy cztery postulaty - powiedział Kosiniak-Kamysz. -Niezależnie jaką rolę będziemy pełnić w nowym parlamencie, wszyscy będziemy współdziałać na rzecz wprowadzenia paktu solidarnościowego – dodał.

W konferencji prasowej przed Sejmem uczestniczyli, poza liderem PSL, Monika Rosa z Nowoczesnej, Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15, Michał Szczerba z PO, Jacek Protasiewicz z klubu PSL-UED, Joanna Scheuring-Wielgus - posłanka niezrzeszona, Włodzimierz Czarzasty – szef SLD oraz Julia Zimmermann z Partii Razem.

- Dziękuję Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi i Joannie Scheuring-Wielgus za zebranie nas wszystkich w celu podpisania tego paktu. Solennie obiecuję, że wspólnie go zrealizujemy, ponad podziałami - stwierdził lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

Sygnatariusze paktu przekazali dokument protestującym w Sejmie postanowili wnieść tablicę z podpisami do Sejmu i przekazać ją niepełnosprawnym. Jednak, jak informuje na swoim profilu na Twitterze Nowoczesna, Straż Marszałkowska nie pozwoliła na to. Protestującym przekazano więc pakt w formie zwykłego dokumentu.

W Sejmie 38. dzień trwa protest osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. 24 maja doszło do przepychanek pomiędzy protestującymi a Strażą Marszałkowską w związku z próbą wywieszenia za oknem banera informującego o proteście przez członków Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Oprac. (rhr), źródło zdjęcia: Twitter

Data publikacji: 25.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.