Data dodania: 25.05.2018

Szef EDF wystosował list otwarty w sprawie protestu w Sejmie

Yannis Vardakastanis, przewodniczący Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (European Disability Forum – EDF) wystosował list otwarty w sprawie protestu w Sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, skierowany m. in. do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Zamieszczamy jego treść oraz odpowiedź Centrum Informacyjnego Sejmu.

Informacje, które otrzymujemy o trwającym od 18 kwietnia w polskim parlamencie proteście osób z niepełnosprawnościami budzą nasze największe zaniepokojenie.

Warunki, w jakich znajdują się protestujący, są skandaliczne. Gwałcone są ich podstawowe prawa człowieka i zwykła ludzka godność. Brak możliwości przebywania z nimi ich asystentów, zakaz wychodzenia na teren parlamentu (nawet ten ogrodzony barierkami) i polityka zakazująca kontaktów z publicznością oraz ważnymi uczestnikami życia publicznego, takimi jak Janina Ochojska - szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Gwałcone są ich podstawowe prawa człowieka i zwykła ludzka godność.

Protestujący nie mogą spotkać się ze swoimi fizykoterapeutami oraz mogą korzystać tylko z jednej, wyznaczonej toalety do której prowadzi jedyna, widoczna i oznakowana droga. Część z nich nie opuściła Parlamentu od 40 dni. Śpią na materacach rozłożonych na podłodze a światło nad nimi włączone jest 24 godziny na dobę.

Te warunki są niemożliwe do zaakceptowania i nie powinny trwać ani chwili dłużej!

Opisane warunki wprost łamią postanowienia Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Konwencji, którą Polska podpisała I ratyfikowała. Polski parlament nie respektuje podstawowych praw człowieka i godności osób z niepełnosprawnościami.

25 maja czterystu delegatów weźmie udział w Zgromadzeniu Parlamentarnym państw NATO. Polski rząd już zapowiedział, że w czasie tego wydarzenia Parlament będzie niedostępny.

Wzywamy polski Rząd i Parlament do bezzwłocznej zmiany warunków ,w jakich przebywają protestujący i zniesienia wszystkich uwłaczających godności ograniczeń.

Protestujący żądają 500 złotowego, miesięcznego dodatku, który będzie pokrywał część kosztów niepełnosprawności. Wzywamy polski Rząd do podjęcia uczciwego dialogu z protestującymi, tak żeby odpowiedzieć na ich potrzeby związane z poprawą jakości życia.

Warunki, których oczekują protestujący to rozsądne minimum, które rząd powinien gwarantować swoim obywatelom. Protestujący wykazują wielką determinację w walce w tych nieludzkich warunkach. EDF wspiera protestujących i osoby z niepełnosprawnościami w Polsce.

Ruch osób z niepełnosprawnościami jest z protestującymi!

Z wyrazami szacunku,
Yannis Vardakastanis,

Przewodniczący Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami

Lista adresatów:

 • Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej
 • Antonio Tajani, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
 • Jean-Claude Juncker, Przewodniczący Komisji Europejskiej
 • Frans Timmermans, Pierwszy Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za przestrzeganie praw obywatelskich
 • Luca Jahier, Przewodniczący Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego
 • Paolo Alli, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO
 • Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO
 • Dunja Mijatović, Komisarz ds. Praw Człowieka, Rada Europy
 • Mateusz Morawiecki, Premier Rzeczypospolitej Polskiej
 • Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 • Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu
 • Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu
 • Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
 • Ms. Theresia Degener, Przewodnicząca Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ

Info: www.facebook.com/raportalternatywny/

 

List European Disability Forum dot. protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie - odpowiedź CIS

czwartek, 24 maja 2018 19:30

W reakcji na upubliczniony na stronie internetowej European Disability Forum list otwarty przewodniczącego tej organizacji, Yannisa Vardakastanisa, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że opisana w nim sytuacja osób z niepełnosprawnościami protestujących w Sejmie jest daleka od rzeczywistości.

Z listu wynika, że warunki, w jakich protestujący są zmuszeni przebywać są "skandaliczne" oraz „łamią prawa człowieka i elementarną godność”. Jako przykłady takiego traktowania zostały wymienione m.in. „niepozwalanie opiekunom przebywania z osobami niepełnosprawnymi”, zakaz spotkania z Panią Janiną Ochojską, „uniemożliwienie spotkania z fizjoterapeutami” i „nocowanie na materacach na marmurowej podłodze”.

Każda z tych okoliczności jest niestety przedstawiona w sposób nieadekwatny do faktów - CIS jest zmuszone po raz kolejny je sprostować.

Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie przebywają w jednym i tym samym miejscu budynku Sejmu - nie są w żaden sposób rozdzielane. Wspomniana w liście Pani Janina Ochojska otrzymała możliwość spotkania z osobami protestującymi w znajdującym się na terenie Parlamentu Centrum Medialnym. Propozycja ta została odrzucona.

Na potrzeby zabiegów fizjoterapeutycznych Kancelaria Sejmu oddała do dyspozycji osób protestujących pomieszczenie w bezpośredniej bliskości miejsca ich przebywania. Nie stwarzamy żadnych przeszkód w realizacji tej formy pomocy.

Szerszego komentarza wymaga miejsce, w którym osoby protestujące nocują. Podkreślamy i przypominamy, że tuż po rozpoczęciu protestu Kancelaria Sejmu zaproponowała skorzystanie z noclegu w Domu Poselskim, czyli hotelu sejmowym, bądź w jednej z sal w głównym gmachu, przy korytarzu wiodącym z Sejmu do Senatu. Niezależnie od spraw natury proceduralnej i zabytkowego charakteru obiektu, Kancelaria chciała zapewnić możliwie komfortowe warunki pobytu. Osoby protestujące odmówiły skorzystania z przedstawionych propozycji.

Centrum Informacyjne Sejmu

Data publikacji:25.05.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.