Data dodania: 08.06.2018

[NIE]PEŁNOSPRAWNOŚĆ - Gala wręczenia nagród i pokaz zwycięskich filmów

Zakończył się konkurs na krótki film dokumentalny [Nie]pełnosprawność, który miał opowiadać historię osoby pracującej z niepełnosprawnością W Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym (FINA) 7 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród tego konkursu, podczas której zaprezentowane zostały wyróżnione tytuły.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli ich bohaterowie, czyli aktywne zawodowo osoby z niepełnosprawnością. O tych osobach myśli się głównie jako o pacjentach, bądź ludziach, których życie sprowadza się do zmagań z własnymi ograniczeniami. Alienacja i brak wiedzy prowadzą do stereotypizacji, strachu oraz trudności w nawiązywaniu relacji z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością. Głównym zadaniem uczestników konkursu było przełamanie tych barier.

Pokaz nagrodzonych dokumentów rozpoczął się galą wręczenia nagród za najlepsze krótkometrażowe filmy dokumentalne, opowiadające historię aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami. O swoich filmach opowiedzieli ich twórcy oraz bohaterowie, a komentowały jurorki oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych partnerujących konkursowi.

Celem konkursu było przede wszystkim uwrażliwienie na obecność osób z niepełnosprawnościami w miejscach pracy oraz pokazanie jak praca wpływa na te osoby, a także otaczające je środowisko. Zwycięzcę wyłoniło niezależne 5-osobowe jury. W jego skład weszły m.in. Agata Gawska – prezeska Fundacji Aktywizacja, Natalia Maliszewska – programerka Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Alma Mujanovič – aktywistka działająca na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wśród nagrodzonych filmów znalazły się:

  1. Człowiek bez barier” („A man without barriers”, reż. Piotr Marcjasz, Mariusz Kędzierski, Adam Ślesiński, Przemysław Sitek, Szymon Maćkowski) – opowieść o życiu Mariusza Kędzierskiego, artysty i mówcy motywacyjnego.
  2. Jestem Europejczykiem” („I am European”, reż. Małgorzata Mikołajczyk) – portret pana Artura, który krok po kroku opowiada o swojej drodze, o sile wsparcia i potrzebie pracy.
  3. Ostatni Junak” („The last Junak”, rez. Mikołaj Janik, Wiktor Owłasiuk) – film dokumentalny o miłości z motocyklami w tle.

pr, fot. FINA

Zobacz galerię...

Data publikacji: 08.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.