Data dodania: 13.06.2018

Wyjątkowy tydzień, czyli integracja po krakowsku

Trwa XIX Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”. Jego inauguracja odbyła się 8 czerwca na Rynku Głównym. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa.

Okazale wypadło rozpoczęcie XIX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Scena, tym razem ustawiona w sąsiedztwie kościoła św. Wojciecha, oraz stoiska tętniły życiem jeszcze przed oficjalną inauguracją.

− To ukoronowanie współpracy urzędu miasta i urzędu marszałkowskiego z różnymi placówkami, które realizują zadania na rzecz osób niepełnosprawnych. To ważne wydarzenie dla naszego środowiska, w bardzo ważnym i centralnym miejscu Krakowa − powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.

Z kolei wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak podkreślił, że jest to wyjątkowy czas dla wszystkich osób niesamodzielnych. To są chwile, w których można razem porozmawiać, pograć w piłkę czy śledzić zmagania sportowe.

Uroczystość otwarcia poprowadzili kapitan reprezentacji Polski w blind futbolu Marcin Ryszka oraz dziennikarka Sylwia Michałowska. W roli tłumacza na język migowy wystąpił prezes OM PZG w Krakowie Adam Stromidło.

Kierunek Rynek

Inauguracja trwała od godzin przedpołudniowych do wieczora. Zwieńczeniem był koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Zanim jednak Adam Nowak z grupą porwał publiczność do zabawy, można było podziwiać talenty i dokonania osób z niepełnosprawnościami. W programie znalazły się nie tylko występy artystyczne na scenie, ale też kiermasz prac warsztatów terapii zajęciowej. Promowano również dyscypliny sportowe, w tym m.in. speed-ball, blind futbol i koszykówkę na wózkach. Ponadto został zorganizowany Puchar Krakowa w Wioślarstwie Halowym. 

Tradycyjnie już Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych przygotowała rozmaite atrakcje. Jedną z nich stanowił spektakl Teatru Stańczyk „Był raz bal” w reżyserii Renaty Nowickiej. Wystawione zostały też prace przygotowane różnymi technikami, w tym kolaże. Zainteresowani mogli uczestniczyć w plenerze „Pod niebem Krakowa”, który należy do stałych punktów inauguracji.

− Jesteśmy dobrze przygotowani, materiałów mamy dla około setki uczestników. Osoby są chętne do udziału w tym wydarzeniu, a po zakończeniu całej akcji zorganizujemy wystawę. Prace, które powstają u nas w Fundacji, niekiedy przewyższają akademickie rzeczy, są wspaniałe – poinformowała Urszula Tatrzańska, artysta plastyk, prowadzi zajęcia plastyczne w FSON.

Po raz kolejny swój talent zaprezentował Stanisław Kmiecik. Artysta malujący stopami wzbudził zachwyt osób w różnym wieku. Przyznał, że to, co robi, stanowi nie tylko reklamę Fundacji. To również zachęta dla innych, także zdrowych, aby wybrać coś twórczego. Jednak nie każdy musi być malarzem czy muzykiem. – Dzisiaj namalowałem m.in. widoczek, powiedzmy spod Nowego Targu i w stronę gór. Na pierwszym planie jest łąka z drogą. Użyłem do tego czarnego długopisu na zielonej kartce, naniosłem troszkę bieli z kredki − opisał.

Tak dla integracji

Na Rynku Głównym zaprezentowały się również organizacje spoza Krakowa. − To ma olbrzymie znaczenie, różne placówki wychodzą na zewnątrz z tym, co robią. Tutaj pokazują m.in. wielu turystom, że niepełnosprawni są pełnowartościowymi ludźmi i świetnie sobie radzą, tylko trzeba dać im możliwość działania − powiedziała Monika Woszczyńska-Kmiecik. Dodała, że ciężko skupić uwagę na jednym wystawcy. Każdy ma bowiem coś ciekawego, pięknego i równie wartościowego do zaoferowania.

Według Tomasza Koźmińskiego takie imprezy są bardzo potrzebne. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnościami pokazują, że są wśród pełnosprawnych, a nie obok nich. To sprzyja likwidowaniu barier, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia przez obie strony. − Nie każdy niepełnosprawny zaakceptował siebie, jakim jest. Z kolei u części pełnosprawnych jest obawa przed niepełnosprawnością. Kolega był świadkiem sytuacji, w której pani powiedziała do syna „Nie patrz na niewidomego, bo się zarazisz” − powiedział prezes Fundacji For Heroes.

XIX Tydzień Osób Niepełnosprawnych potrwa do 15 czerwca. Codziennie będą organizowane różne wydarzenia. Przewidziane są imprezy sportowe, kulturalne, rekreacyjne, edukacyjne i zabawy. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.krakow.pl/bezbarier.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych

Ciągle realizujemy to, co zakładaliśmy przed pierwszą edycją. W ciągu Tygodnia, na terenie całego miasta, odbywają się wydarzenia, których realizatorami są organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wydarzenia mają charakter kulturalny, sportowy, rekreacyjny i przybliżają mieszkańcom Krakowa różne zagadnienia z szeroko rozumianej problematyki niepełnosprawności. Dzięki coraz liczniejszemu zaangażowaniu organizacji pozarządowych, z roku na rok udaje się to robić z coraz większym rozmachem, prezentując różne dokonania osób z niepełnosprawnościami.

Pierwszą edycję zaczynaliśmy z niewielką grupą organizacji, a dzisiaj prezentuje się ponad 40 z Krakowa i Małopolski. To też pokazuje skalę współpracy między sektorem NGO działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a samorządami – miejskim i województwa małopolskiego. Życzyć nam można, żeby ta kooperacja prężnie się rozwijała. Dzięki niej włączane są różne grupy osób z niepełnosprawnościami w  nurty życia społecznego, a to jest istota rzeczy. Rynek Główny to również liczni turyści, oni zazwyczaj nie znają miasta od tej strony. Z zaskoczeniem, a wręcz zdziwieniem, zauważają, że Kraków żyje również takimi zagadnieniami.

Marcin Gazda

fot. autor, Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych

Zobacz galerię...

Data publikacji: 13.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.