Data dodania: 29.06.2018

Od Dnia Beneficjenta do Centrum Rehabilitacji

W Krakowie powstaje Centrum Rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami narządów ruchu i po amputacjach. Ważną rolę w jego funkcjonowaniu odegra Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Tam 17 czerwca odbył się IV Dzień Beneficjenta Fundacji Poland Business Run, która zadba o realizację kompleksowej oferty.

Długie oczekiwanie na wizytę w poradni rehabilitacyjnej oraz wąskie grono specjalistów – to rzeczywistość doskonale znana osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu i po amputacjach. 212 z nich uzyskało w 2017 r. wsparcie od Fundacji Poland Business Run, która przeznaczyła ponad milion złotych na zakup sprzętu, protez, rehabilitacji oraz konsultacje psychologiczne.

− Podczas ubiegłorocznego Dnia Beneficjenta dotarło do mnie wiele głosów na temat ogromnego problemu z rehabilitacją. To były opinie osób z różnych części Polski i stały się dla mnie impulsem do działania. Wtedy obiecałam, że doprowadzę do utworzenia takiej placówki, ale nie wiem, czy to zajmie rok, dwa lata czy może znacznie dłużej − powiedziała „NS” Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Cel na horyzoncie

Centrum Rehabilitacji powstaje przy ul. Odrzańskiej 13 w Krakowie. Otwarcie nastąpi prawdopodobnie w sierpniu br. Plany zakładają rozpoczęcie działalności przed najbliższą edycją Poland Business Run, która zostanie zorganizowana 2 września.

Pierwsze rozmowy dotyczące lokali odbyły się latem ubiegłego roku, a odbiór kluczy nastąpił w grudniu.

Grupa Buma postanowiła przekazać nieodpłatnie dwa odrębne pomieszczenia w stanie deweloperskim, znajdujące się obok siebie. Pierwsze z nich ma 100 m kw. powierzchni. Jego część została przeznaczona na salę rehabilitacyjną. – Zależało nam, żeby była to jak największa i plastyczna przestrzeń. W ten sposób wyodrębniliśmy 60 m kw., czyli sporo, co pozwoli na prowadzenie zajęć w różnej formie. Wiemy, że beneficjenci będą tam ciężko pracować. Umieścimy m.in. sporo zieleni, aby zarażać optymizmem – opisała prezes Fundacji PBR.

Początkowo w sali rehabilitacyjnej znajdzie się podstawowy sprzęt. Środki na jego zakup zebrano poprzez akcję crowdfundingową na PolakPotrafi.pl, zorganizowaną w okresie od 21 lutego do 6 kwietnia. 133 wpłaty dały w sumie 57,3 tys. zł, czyli o 300 zł więcej niż zakładano.

W mniejszym z pomieszczeń, o powierzchni 60 m kw., powstaną gabinety. W nich będą przyjmować specjaliści: ortopeda, diabetolog, dietetyk, psycholog i psychotraumatolog.

Kompleksowe wsparcie

Pomoc dla beneficjentów Fundacji Poland Business Run ma być bezpłatna. Plany zakładają pozyskanie dodatkowych środków, które pozwolą na zminimalizowanie kosztów dla pozostałych chętnych. Zwłaszcza dla seniorów z niepełnosprawnością ruchową. Przewidziane są też rozwiązania komercyjne. Jednak część rozmów z potencjalnymi partnerami odbędzie się dopiero po uruchomieniu obiektu.

− W grudniu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapytał mnie o nasze potrzeby do działania Centrum Rehabilitacji. Marzyłam o bazie noclegowej, ponieważ na rehabilitację będą przyjeżdżać osoby z całego kraju. Pozwoliłam sobie pójść jeszcze dalej, powiedziałam też o miejscu, w którym moglibyśmy aktywizować sportowo naszych podopiecznych – opisała Agnieszka Pleti.

W trakcie tej rozmowy dowiedziała się o powstającej Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Obiekt przy Alei Focha (http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/14269-centrum-sportu-niepelnosprawnych-juz-otwarte.html) idealnie wpisuje się w koncepcję Fundacji Poland Business Run. Nie tylko ze względu na salę przystosowaną do różnych gier czy plany związane z różnymi sekcjami sportowymi. Tam też funkcjonuje część hotelowa, z pokojami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 W jednym miejscu zapewnimy nocleg i w naturalny sposób zaprosimy do aktywności sportowej. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy się nią zainteresuje jako kontynuacją rehabilitacji. Jeśli jednak z tej opcji skorzysta tylko część osób, to i tak będzie ogromna wartość dodana – powiedziała prezes Fundacji PBR.

W swoim gronie

Właśnie w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych odbył się IV Dzień Beneficjenta Fundacji Poland Business Run. Został zorganizowany 17 czerwca, tradycyjnie już w piknikowej atmosferze i z różnymi atrakcjami.

− Kilka lat temu zauważyliśmy, że grupka naszych beneficjentów potrzebuje przebywać w swoim gronie. Od niektórych osób słyszeliśmy głosy w stylu „Mnie się wydawało, że jestem sam/sama na świecie z takim problemem”. To w kontekście rozwiniętych technologii brzmi archaicznie, więc postanowiliśmy to zmienić. Nasze spotkania są okazją do poznania się, wspólnego przebywania i wymiany doświadczeń – powiedziała Agnieszka Pleti.

W programie tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć zwiedzania obiektu przy Alei Focha. Przedstawiony został projekt Trenerzy Wsparcia. Jego celem jest ułatwienie osobom po amputacjach powrotu do dawnej aktywności, a oprotezowanym – na rynek pracy. Porad udziela grupa oprotezowanych, która już wróciła do codziennych obowiązków i może podzielić się swoimi doświadczeniami.

Nie zabrakło akcentów sportowych. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. o szermierce na wózkach, kolarstwie ręcznym czy ampfutbolu. O promocję rugby na wózkach zadbała ekipa Avalon Extreme (http://naszesprawy.eu/edukacja/12209-ekstremalne-przelamywanie-barier.html). W pokazowym meczu miała nietypowego przeciwnika, drużynę futbolu amerykańskiego Kings Kraków.

Droga do sportu

Dla ekipy Avalon Extreme była to kolejna wizyta w Krakowie. Tydzień wcześniej uczestniczyła w 15. Ogólnopolskich Dniach Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” na Rynku Głównym (http://naszesprawy.eu/sport-i-turystyka/14371-rynek-na-sportowo-droga-do-zwyciestwa.html). Według Tomasza Bidusia takie inicjatywy pokazują, że osoby z niepełnosprawnościami chcą realizować swoje potrzeby. Trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. – Nowa hala jest pięknym miejscem, ale ważne, żeby ludzie z niej korzystali. W ramach naszych działań promujemy sporty ekstremalne. Robimy to od raptem ponad dwóch lat i otworzyliśmy oczy wielu osobom − powiedział koordynator i jeden z ambasadorów projektu Avalon Extreme.

Marek Zadębski stwierdził, że nowy obiekt powinien mieć olbrzymi wpływ na rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami. Centrum jest dostosowane do potrzeb różnych dyscyplin, stworzone są odpowiednie warunki do trenowania i zdobywania cennego doświadczenia. – Dzień Beneficjenta to okazja do poznania nowych osób po amputacjach i opowiedzenia im o ampfutbolu. Myślę, że to wydarzenie kiedyś wzbogaci drużyny w całym kraju o nowych zawodników, może nawet przyszłych reprezentantów Polski. Mamy rozgrywki ligowe, a kadra weźmie udział w mistrzostwach świata – dodał bramkarz Husarii Kraków.

Rafał Szumiec potwierdził, że tego typu eventy pomagają znaleźć nowych zawodników do sekcji kolarskiej. Bezpieczne warunki zachęcają do pierwszych przejażdżek na handbike’u. Debiutanci przekonują się, że można nim przemieszczać się szybciej niż na wózku czy o protezie. − Mam nadzieję, że hala stanie się bardzo ważnym miejscem dla kolarstwa. To będzie nasza baza, zamierzamy tu trzymać swoje rowery. One zostaną udostępnione wszystkim chętnym w dowolnych dniach i godzinach. Szczegóły jeszcze ustalimy − poinformował zwycięzca 17. PZU Cracovia Maraton dla Osób Niepełnosprawnych na Wózkach.

Czas pokaże, ile osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu postawi na sport. Dziś wiadomo, że powstaje potrzebne miejsce, nie tylko dla mieszkańców Krakowa. Centrum Rehabilitacji ułatwi powrót do aktywności, gwarantując wsparcie fizyczne i psychiczne. − Beneficjenci czekają w dużej ciekawości i zniecierpliwieniu na otwarcie. Ktoś nawet powiedział, że przebiera jedną nogą, którą ma – podsumowała Agnieszka Pleti.

Tekst i fot. Marcin Gazda

Zobacz galerię...

Data publikacji: 29.06.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.