Data dodania: 20.07.2018

Katarzyna Nowakowska, szefowa Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce w finale konkursu „Kobiety Kobietom”

Konkurs miesięcznika Uroda Życia szuka szczególnych kobiet, pokazuje te, które wyróżnia szczególna pasja i których działanie wspiera inne kobiety. Z ponad 30 zgłoszeń, wybrano 5 finalistek. Katarzyna Nowakowska pokazuje w finale swoją historię robienia rzeczy społecznie ważnych, pokazuje Fundację, którą prowadzi i mówi o roli codziennego poprawiania rzeczywistości „aby rodzina mogła być razem”.

Kto nie chciałby wysokich standardów opieki w szpitalach dziecięcych? Ona chce ich dla innych i wprowadza je w życie.

Katarzyna Nowakowska urodziła się w 1972 roku. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowych studiów MBA z dziedziny marketingu i zarządzania. Studia w Krakowie uczciła organizacją międzynarodowego festiwalu baletowego, dla którego skutecznie zabiegała o finansowanie w liniach lotniczych, w biznesie i w kościele.

Do 2010 roku zajmowała się komunikacją, tworzyła systemy komunikacji w biznesie, budowała kulturę zarówno nowych firm, jak i tych, które przechodziły intensywny wzrost. Podnosiła wartość marek angażując je w działania społeczne, w ekologię i w edukację.

Od 2000 roku odpowiadała za zarządzanie marką Euroad, a po sprzedaży firmy w 2003 była odpowiedzialna za wprowadzenie na polski rynek i zbudowanie świadomości marki w relacjach B2B holenderskiego operatora Vos Logistics. W PEKAES, jako dyrektor biura relacji inwestorskich, zarządzała wszystkimi projektami związanymi z inwestycjami w markę oraz prowadziła komunikację na poziomie firma - inwestorzy i akcjonariusze.

Od 2010 roku, jako dyrektor wykonawcza kieruje Fundacją Ronalda McDonalda w Polsce. Współpracując na co dzień z prof. Adamem Jelonkiem, wybitnym pediatrą, z niezwykłymi ludźmi zasiadającymi w Radzie i w Zarządzie Fundacji, Katarzyna Nowakowska rozwinęła każdy z programów, które są wizytówką Fundacji na świecie.

Program badań „NIE nowotworom u dzieci” na pokładzie specjalistycznego ambulansu to od lat doskonale znany ogólnopolski projekt profilaktyczny, przekładający się na blisko 7000 zbadanych co roku maluszków w wieku 9 miesięcy – 6 lat. Kompleksowe USG nie należy do badań, które łatwo zrealizować w ramach publicznej opieki zdrowotnej, a komercyjnie koszt badania przekracza możliwości wielu rodziców, bo jest to wydatek rzędu 220 zł.

Pokoje Rodzinne w Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, które Katarzyna Nowakowska codziennie otacza opiekę, bo biuro Fundacji mieści się w tym szpitalu, pokazują jak współpraca organizacji pożytku publicznego i publicznego szpitala przekładają się na komfort dziecka i rodziców przebywającego w szpitalu małego pacjenta. Co roku tysiące mam, tatusiów, korzysta z kupionych przez Fundację łóżek, pościeli, 25 kuchni i 20 salonów rodzinnych w szpitalu, który dzięki Fundacji jest szpitalem przyjaznym rodzinie i pierwszym, w którym żaden rodzic nie śpi na podłodze.

Najważniejszym z efektów pracy Katarzyny Nowakowskiej jest pierwszy polski Dom Ronalda McDonalda w Krakowie - miejsce, w którym znajdują dom poza domem rodzice dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Domy powstają  na całym świecie przy tych szpitalach dziecięcych, do których zjeżdżają w poszukiwaniu pomocy rodziny z całego kraju, i taką rolę pełni właśnie USDK.

Dom, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Katarzyny, został zbudowany z troską o jakość każdego etapu i elementu projektu, by jak najlepiej dawać poczucie bezpieczeństwa i wsparcia kilkudziesięciu rodzicom. Zgodnie z misją Fundacji to miejsce od początku pomaga bezpłatnie, co oznacza, że donatorzy i przyjaciele Fundacji biorą na siebie wszystkie koszty utrzymania Domu. Roczyny koszt jednego pokoju, a jest ich 20 – to 50 tys. zł.

Kasia wszędzie, gdzie działa stawia na jakość. Praca może być trudna, wymagająca poświęceń, bo najważniejszy jest finalny, trwały, wartościowy efekt. Żadnej bylejakości, prowizorki i udawania i tak samo myślą ludzie, zespół, który zebrał się wokół Katarzyny. Ludzie Fundacji mają szczególny dar dodawania sił w walce z wyzwaniami jakie stawia przed dorosłym choroba dziecka, a Katarzyna bardzo często powtarza, że pierwsze, w środku i na końcu jest zawsze dziecko i jego emocje.

Przyjaciele Fundacji, Wolontariusze, to ludzie z wszystkich środowisk, w każdym wieku, ale łączy ich ta sama filozofia, którą dzieli się z innymi Kasia - nie pytaj co ktoś może zrobić z problemem, tylko powiedz, jak ty możesz pomóc. Na opinię, że nie można pomóc wszystkim Katarzyna często odpowiada pytaniem „A Pan komu w tym tygodniu pomógł?”

Otoczona wieloma wspaniałymi kobietami Katarzyna często dzieli się myślą, że ma szczęście do ludzi, dlatego tyle udaje się zrobić.

A dlaczego w szczególny sposób pomaga właśnie kobietom? Bo uważa, że tak trzeba i wypada, a życie samo dostarcza argumentów za tym, że w wielu sferach życia potrzebne są zmiany dające kobietom głos, równe szanse i równe prawa.

Katarzyna Nowakowska: - Miejsce w finale akcji miesięcznika Uroda Życia „Kobiety Kobietom” to ogromna zasługa głosujących na mnie ludzi Fundacji. Dla mnie to dowód, że swoją robotę wykonuję dobrze i że inni chcą wspierać misję Fundacji, bo wierzą w to samo co ja, w lojalność z ludźmi w potrzebie, w obowiązek uczciwego, odpowiedzialnego wspierania ludzi w trudnych chwilach, w przykazanie miłości, w wartość jaką są dzieci, rodzina. Gdyby każdy z nas miał zwyciężać w życiu licząc tylko na siebie, to po co wokół Ci wszyscy inni ludzie? My musimy być razem i nie tylko w święta.

Więcej o codziennej pracy Katarzyny na www.frm.org.pl i codziennie na FB https://web.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda/

pr, fot. Fundacja Ronalda McDonalda

Zobacz galerię...

Data publikacji: 20.07.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.