Data dodania: 03.08.2018

Konkurs „Mr Disabled" po raz drugi

Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz po raz drugi organizuje ogólnopolski Konkurs „Mr Disabled" – odpowiednik przyznawanej od 15 lat nagrody „Lady D". Ta edycja odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi, europosła Marka Plury i prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Ideą konkursu jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnością, którzy wykazują wielką determinację i aktywność w życiu społecznym, zawodowym, sportowym i kulturalnym.

Uroczysta Gala połączona z wręczeniem dyplomów i statuetek odbędzie się 19 września br. w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Osoby nominowane w poszczególnych kategoriach:

SPORT

Rafał Rocki - Elbląg
Członek kadry narodowej, uczestnik mistrzostw świata w Vancouwer, reprezentant Polski na tegorocznych mistrzostwach świata w rugby na wózkach w Sydney, kilkukrotny medalista mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce.

Marcin Polak - Pilchowice
Zawodnik drużyny „Kuloodporni" Bielsko Biała, kierownik drużyny „Viktoria" Pilchowice w dyscyplinie amp futbol, czyli piłka nożna osób po amputacji.

Tomasz Szwedo - Imielin
Członek kadry narodowej para-badmintona, uczestnik mistrzostw europy w tej dyscyplinie, prezes i założyciel stowarzyszenia Klub Kajman – organizacja rajdów i imprez off-roadowych.

Damian Iskrzycki – Jasienica
Dwukrotny mistrz Polski w bocci niepełnosprawnych, powołany na turnieje międzynarodowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Dubaju, Portugalii (srebrny medal ). W 2017 roku jako reprezentant Polski w europejskich mistrzostwach uplasował się na najwyższym stopniu podium, zdobywając srebrny medal w parach oraz złoty indywidualnie. Zakwalifikowany na mistrzostwa świata, które odbędą się w sierpniu 2018 w Liverpool. 12 miejsce w światowej klasyfikacji na koniec 2017 roku

Janusz Rokicki – Cieszyn
Założyciel Klubu IKS Cieszyn. W 2017 r. laureat nagrody Sportowiec Ziem Górskich w konkursie Osobowość Ziem Górskich, laureat nagrody Człowiek Roku Województwa Śląskiego. Trzykrotny srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich (Ateny ,Londyn , Rio de Janeiro). Rekordzista świata w pchnięciu kulą - MŚ Katar 2015, wielokrotny złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy i Polski.

ŻYCIE ZAWODOWE

Zbigniew Graczyk - Malmö Szwecja
Prowadzi kanał na YouTube, kręci filmy sam je montuje, autor książki – „Wózkiem przez Świat", która zbiera jak najlepsze recenzje, udziela wszelkich porad w propagowaniu podróżowania osób z niepełnosprawnością w licznych artykułach publikowanych w prasie i portalach społecznościowych.

Sławomir Nawrot – Ruda Śląska
Menedżer społeczny - dyrektor Oddziału „Fajnej Spółdzielni Socjalnej", założyciel i lider klubu MasterPeace Polska, posiada duże doświadczenie w realizacji projektów krajowych i międzynarodowych związanych z rozwojem przedsiębiorczości społecznej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu na rzecz osób z niepełnosprawnością. Prowadził ponadnarodowe projekty w partnerstwie z organizacjami z Armenii i Gruzji, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

KULTURA i SZTUKA

Ludwik Błyszczak - Pyskowice
Wydał dwa tomiki poezji, wyróżnienie w XXVII Konkursie Poetyckim „Jesienne Chryzantemy", autor publikacji w „Zorzy", „Gościu Niedzielnym", autor scenariuszy filmów krótkometrażowych.

Łukasz Baruch - Dąbrowa Górnicza
Zainicjował powstanie zespołu MEZALIANS ART., który ma na koncie wiele koncertów i własną płytę. Jest zapraszany do prestiżowych projektów artystycznych. Współzałożyciel fundacji „Wygrajmy Razem" która wspiera artystów z niepełnosprawnością z całego kraju i daje zatrudnienie 6 osobom niepełnosprawnym. Inicjator i animator przedsięwzięć artystycznych, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Niewidomych „Dotyk Dźwięku".

Krzysztof Knas – Chorzów
Aktywny zawodowo dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Chorzów Miasto Kultury", laureat Nagrody Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Autor monografii książkowych z zakresu chorzowskiej kultury i tekstów do albumów książkowych poświęconych miastu Chorzów. Autor wystawy papieskiej w Chorzowie, zdobywca II Nagrody w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Literackim im. Marka Hłaski.

Marek Bawej - Świętochłowice
Rzeźbiarz w drewnie, autor wierszy, wolontariusz wielu stowarzyszeń i fundacji miedzy Innymi „Kokardka", „Pomóc Więcej". Współtwórca zespołu integracyjnego „Jestem Tu" . Uczestnik międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Rozwijamy Skrzydła" oraz Międzynarodowego Festiwalu „Puma".

Armin Meister – Lędziny
Propaguje wiedzę o muzyce rockowej i bluesie, angażuje się w działalność lokalnych zespołów takich jak: AXE CRAZY czy „SPE. Zawsze z kamerą w ręku towarzyszy różnym wykonawcom. Opracowane przez siebie materiały filmowe od lat zamieszcza na stronach internetowych. Obecnie redaguje stronę internetową zespołu Sebastiana Riedla CREE.

ŻYCIE SPOŁECZNE

Jan Dusza - Żernica
Jeden z inicjatorów powstania na terenie cmentarza parafialnego w Żernicy pomnika ku czci ofiar Tragedii Górnośląskiej. Współorganizator obchodów Dnia Tragedii Górnośląskiej, aktywny członek chóru parafialnego w Żernicy, inicjator działań dzięki którym w parafii Żernica odprawiane są msze św. w języku niemieckim. Uhonorowany nagrodą „Bene Meritus" przyznawaną przez Radę Powiatu Gliwickiego.

Adam Wala - Knurów
Założyciel koła PTTK „Niewidomy Globtroter"oraz koła PTTK „Trion", powołał i prowadzi Komisję Turystyki Osób Niepełnosprawnych przy oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej. W roku 2018 znalazł się półfinałowej dwudziestce XV edycji ogólnopolskiego konkursu Człowiek bez barier.

Wojciech Szyłejko –Siemianowice Śląskie
Przewodniczący koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus" w Siemianowicach Śl. Przewodniczący Komitetu Społecznego wsparcia dużych rodzin. W roku 2017 w otrzymał tytuł Człowiek Roku w mieście Siemianowice Śl. w plebiscycie „Dziennika Zachodniego" z największa ilością głosów. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych na terenie miasta.

Marcin Mikulski - Katowice
Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Aktywne Życie", które podejmuje wiele cennych inicjatyw, m.in. organizuje Katowicki Turniej Rugby na wózkach. Od listopada 2012 do marca 2018 r. - przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds Osób Niepełnosprawnych w Katowicach. Pomysłodawca i współtwórca internetowego informatora „Katowice bez barier". W roku 2013 laureat śląskiej Nagrody Obywatelskiej, a w roku 2014 otrzymał tytuł Lodołamacza. W roku 2009 członek honorowy obchodów 650-lecia Ligoty.

W skład Kapituły Konkursu „Mr Disabled" wchodzą osoby kompetentne by wyłonić laureatów nagrody w poszczególnych kategoriach, a są to:

Europoseł Marek Plura - przewodniczący Kapituły

Ewa Sprus - dyrektor Konkursu

Kategoria kultura i sztuka - Sylwester Targosz Szalonek - tenor, prezes Fundacji „Operetka Śląska", dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki

Życie społeczne – Krzysztof Sprus - wieloletni działacz społeczny na rzecz lokalnych społeczności, szczególnie chorych dzieci , inicjator Górnośląskiego Balu Charytatywnego i założyciel koła S.O.N.Ś. Świętochłowice

Życie zawodowe - Ilona Raczyńska-Ciszak - od 11 lat asystent europosła Marka Plury, dziennikarz magazynu informacyjnego osób niepełnosprawnych „Nasze Sprawy", od wielu lat współpracująca z wieloma organizacjami pozarządowymi pracującymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Życie sportowe – Piotr Szymala – wielokrotny złoty medalista turniejów strefowych karate w Polsce i zagranicą, mistrz świata karate - Włochy, Anglia, wicemistrz świata - Nowy Jork, wielokrotny medalista mistrzostw Europy, zawodnik i trener kadry narodowej, wielokrotnie nagradzany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Data publikacji: 03.08.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.