Data dodania: 28.09.2018

"Lodołamacze" przyznano po raz trzynasty

Na Zamku Królewskim w Warszawie 27 września odbyła się gala 13. konkursu „Lodołamacze" oraz uroczyste wręczenie nagród. Jest on adresowany do pracodawców, instytucji i osób wspierających zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, a odbywa się pod honorowym patronatem Pierwszej Damy.

- Laureaci tego wyjątkowego konkursu nagradzani są za upór, niezłomność i ciągłe udowadnianie, że pracujący niepełnosprawni w niczym nie ustępują pełnosprawnym. Dzisiaj nagrodzeni zostaną ci, którzy pokazali, że można pomagać, że naprawdę warto i że ma to głęboki sens – powiedziała w jej trakcie małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

- Dzięki konkursowi znalazło się dotąd wielu pracodawców, którzy ujęli nas swoją wrażliwością i odwagą w przełamywaniu stereotypów i społecznych umiejętności, którzy potrafią stworzyć przyjazne środowisko pracy w duchu równości wszystkich pracowników - zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

„Lodołamacze" to ludzie, firmy i instytucje, którzy angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworząc coraz lepsze warunki pracy, prowadząc dobrą politykę personalną i pokazując, że człowiek z niepełnosprawnością może być doskonałym pracownikiem. To również pracodawcy, którzy w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i w szczególny sposób dbają o zdrowie pracowników. To również dziennikarze, którzy w swoich materiałach tworzą klimat sprzyjający zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Nagrodę główną w kategorii „Zakład Pracy Chronionej" przyznano Zakładowi Aktywności Zawodowej przy Puławskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Placówka ta zatrudnia 30 osób z niepełnosprawnością. Jej głównym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa, społeczna oraz medyczna osób niepełnosprawnych.
II miejsce i srebrny medal: Zakład Aktywizacji Zawodowej „Dobry Start" Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych z Łodzi
III miejsce i brązowy medal: Szprotawski Zakład Aktywności Zawodowej ze Szprotawy

W kategorii „Otwarty rynek" statuetkę Lodołamacza 2018 otrzymała firma Motomax z Torunia, zajmująca się naprawą półosi napędowych do samochodów osobowych i dostawczych. Firma zatrudnia 15 osób, z czego 4 posiadają orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej.
II miejsce i srebrny medal:Fundacja Celeste z Łodzi
III miejsce i brązowy medal: Ele-Comp Sp. z o.o. z Rzeszowa

Pierwsze miejsce w kategorii „Instytucja" zajęło Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza „Lazarus" z Elbląga. To organizacja pożytku publicznego, która od 2000 roku niesie pomoc osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym i bezrobotnym. W „Lazarusie" zatrudnionych jest 30 osób, z czego 7 to osoby z niepełnosprawnością.
II miejsce i srebrny medal: Fundacja Potrafię Pomóc na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi z Wrocławia
III miejsce i brązowy medal: Miejskie Centrum Medyczne im. dr K. Jonschera w Łodzi

Statuetka w kategorii „Przyjazna Przestrzeń" trafiła do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka CINiBA z Katowic. Zdaniem kapituły konkursu, to przestrzeń dla każdego, bogato wyposażona w udogodnienia architektoniczne stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Wyróżnienie: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

W kategorii „Zdrowa Firma" pierwsze miejsce zajęły Wodociągi Siemianowickie Aqua-Sprint z Siemianowic Śląskich. „Firma ta jest pomysłodawcą i realizatorem wielu procesów społecznych wychodzących poza ramy jej podstawowej działalności technicznej" - uzasadniono podczas gali.
Wyróżnienie: Uniwersytet Medyczny w Lublinie i PZU Zdrowie S.A. z Warszawy

„Dziennikarzem Bez Barier" został Maciej Dowbor, za program „Super Ludzie" dokumentujący życie osób z niepełnosprawnościami. Jak wskazała kapituła, program ten łamie wszelkie stereotypy.
Wyróżnienia: Jerzy Łączny – Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu – „Radio Poznań" S.A. i Michalina Topolewska – Dziennik Gazeta Prawna

Ponadto w konkursie przyznano tytuł honorowy „Super Lodołamacz 2018" dla Agencji Modelek Butterfly, której działania zmieniają wizerunek modelingu w Polsce i udowadniają, że niepełnosprawność fizyczna nie oznacza zaniedbania, a także promuje ludzi z pasją. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja" w Koszalinie.

„Lodołamaczem Specjalnym" została Agata Roczniak - za przełamanie stereotypu modelki na wózku. Roczniak jest modelką, medalistką zawodów pływackich dla niepełnosprawnych oraz działaczką w fundacji Ewy Minge Black Butterflies, która również otrzymała specjalne wyróżnienie w konkursie „Lodołamacze". Misją fundacji Minge jest niesienie nadziei i pomocy osobom chorym onkologicznie, a także dawanie świadectwa obecności piękna i mocy we wnętrzu człowieka.

Podczas gali „Lodołamacze" przyznano także honorowe odznaczenia „za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym". Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Józef Bodziony; Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali: Czesław Zabost, Adam Hadław, Elżbieta Gwiazda-Musiał, Jolanta Kurek oraz Tomasz Chudobski.

Jan Zając z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, jeden z organizatorów konkursu, uważa, że odkąd po raz pierwszy wręczono statuetki „Lodołamaczy", w Polsce wiele zmieniło się na korzyść, jeśli chodzi o dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością. Uważa jednak, że konkurs ten nadal jest potrzebny. - Mamy bardzo dużą armię ludzi niepełnosprawnych, którzy nie są aktywni zawodowo, a którzy powinni wejść na rynek pracy - mówił podczas gali.

Towarzyszyła jej część artystyczna, w której wystąpili chór zespołu „Mazowsze" wraz z akompaniatorem Krystianem Segdą pod dyrekcją Mirosława Ziomka, pianista Grzegorz Płonka oraz Renata Przemyk.

Zobacz galerię...

pr, fot. Jarek Budzyński/POPON

Data publikacji: 28.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.