Data dodania: 01.10.2018

Rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w stosunku do osób niesłyszących

W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w Międzynarodowym Dniu Głuchych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.

Minister rodziny z tej okazji przypomniała, że ustanawiając Międzynarodowy Dzień Głuchych, Federacja ogłosiła konkurs na plakat upamiętniający tę okazję. Zwycięzcą został niesłyszący polski malarz Henryk Osten-Ostachiewicz.

Rafalska przypomniała także, że święto zostało ustanowione, by zwrócić uwagę na problemy osób niesłyszących.
- Wiele młodych osób uczy się języka migowego nie dlatego, że musi, ponieważ w ich najbliższym otoczeniu znajdują się osoby niesłyszące. Coraz częściej wynika to z czystej chęci poznania sposobu komunikowania się osób głuchych, chęci uzyskania możliwości rozmowy z nimi – powiedziała szafowa MRPiPS.

Minister rodziny przyznała, że wciąż jest wiele do zrobienia. "Mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach uda nam się wspólnie wypracować kolejne rozwiązania, które zburzą bariery i ułatwią Państwu codzienne życie" - napisała z okazji Dnia Głuchych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych Rafalska złożyła życzenia wszystkim osobom głuchym i ich najbliższym. "Zdrowia, pomyślności, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, a także wytrwałości w walce z przeciwnościami losu" - podkreśliła szefowa MRPiPS. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. MRPiPS

Data publikacji: 01.10.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.