Data dodania: 25.09.2018

Znamy laureatów drugiej edycji konkursu Mr Disabled

19 września w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się Gala drugiej edycji konkursu Mr Disabled, połączona z wręczeniem statuetek i dyplomów. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz i Fundacja Operetka Śląska. Honorowym patronatem objęli je marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, europoseł Marek Plura i prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in. senator Jarosław Duda – wiceminister pracy, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w latach 2007-2015, europoseł Marek Plura oraz prezydenci ościennych miast lub ich przedstawiciele.

Zamysłem tej inicjatywy jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnością, którzy wykazują wielką determinację i aktywność w życiu społecznym, zawodowym, sportowym i kulturalnym.

Kapituła konkursu dokonała wyboru laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach z grona prawie dwudziestu nominowanych, co – jak przyznali jej członkowie – nie było zadaniem łatwym.

W kategorii Życie Zawodowe statuetkę odebrał Krzysztof Knas, redaktor naczelny magazynu „Chorzów Miasto Kultury". Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Sławomir Nawrot z Rudy Śląskiej, menedżer społeczny, dyrektor Oddziału „Fajnej Spółdzielni Socjalnej".

Laureatem w kategorii Życie Społeczne został Adam Wala z Knurowa, założyciel koła PTTK „Niewidomy Globtroter" oraz koła PTTK „Trion". Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzymał Jan Dusza z Żernicy, działacz społeczny, wyróżniony nagrodą „Bene Meritus" przyznawaną przez Radę Powiatu Gliwickiego.

Laureatem w kategorii Życie Sportowe został Janusz Rokicki z Cieszyna, trzykrotny srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich, rekordzista świata w pchnięciu kulą (Katar 2015).

W kategorii Życie Artystyczne statuetkę otrzymał Łukasz Baruch z Dąbrowy Górniczej, twórca zespołu MEZALIANS ART, współzałożyciel Fundacji „Wygrajmy Razem" która wspiera artystów z niepełnosprawnością z całego kraju. Wyróżnienie specjalnie za szczególne i wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz niepełnosprawnych w Unii Europejskiej otrzymał Przemysław Sobieszczuk.

Szczególnym akcentem uroczystości było pośmiertne uhonorowanie świętochłowickiego wolontariusza Marcina Przybylskiego, który zmarł w lutym 2018 roku, w wieku 43 lat.

Uroczystość uświetnił program artystyczny, w którym wystąpił tenor Sylwester Targosz-Szalonek, a także młodzi adepci sztuki wokalnej i instrumentalnej.

Krzysztof Knas napisał na swoim profilu na FB: Miałem tam swoją minutkę na scenie - Jarosław Duda, były wiceminister pracy i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w wręczył mi Statuetkę Uskrzydlonego z Sercem - Mr Disabled 2018 w kategorii Życie Zawodowe. To wielki zaszczyt i radość - nagroda, która dodaje skrzydeł! Miło mieć świadomość, że ktoś dostrzega to, z jakim uporem orzesz swój kawałeczek pola, mimo różnych przeciwności losu... A jeszcze milej, jeśli to co robię, może być dobrym wzorcem dla innych niepełnosprawnych – przykładem tego, że pasja, konsekwencja i upór w działaniu są drogą do rozwoju, osiągania celów i realizacji marzeń. Nie pracuję dla nagród, ale chyba dla każdego miłe jest poczucie bycia docenionym, świadomość, że inni także widzą sens w tym, co robisz.
Żyję i pracuję w Chorzowie. Cieszę się, że mogłem dziś z pełnym przekonaniem podkreślać, że jest to miasto przyjazne i otwarte również dla niepełnosprawnych.
Dziękuję! Także za tę chwilę w blasku fleszy, gdy pozowaliśmy do wspólnej fotografii z europosłem Markiem Plurą i mogłem stanąć obok takich herosów dnia codziennego jak Przemysław Sobieszczuk. Gratuluję wszystkim nagrodzonym!

Janusz Rokicki: Podczas ogólnopolskiej Gali Konkursu Mr. Disabled zostałem laureatem w kategorii sport. Uhonorowano mnie piękną statuetką uskrzydlonego sercem. Galę uświetnili swoją obecnością patron honorowy oraz europoseł Marek Plura, ministrowie a także prezydenci ościennych miast. Moją statuetkę wręczył mi cieszyński wybitny sportowiec, trener klubu SHINDO Piotr Szymala. Bardzo dziękuję wszystkim za nominowanie mnie oraz głosy, które wskazały moją kandydaturę.

Fajna Spółdzielnia na swojej stronie: Sławomir Nawrot - manager w Fajnej Spółdzielni został wyróżniony w Europejskim Konkursie Mr. Disabled. Laur zdobył oczywiście w kategorii Życie Zawodowe. Doceniono działalność Sławka nie tylko w FAJNA Spółdzielnia - Przedsiębiorstwo Społeczne ale również w MasterPeace POLAND oraz Instytut Innowatyki i akcjach społecznych, rewitalizacyjnych a także wolontariacie.
Gratulacje! Za posłem Markiem Plurą powtarzamy: „Z wyrazami uznania i najgłębszego szacunku oraz życzeniami wielu dalszych sukcesów, Sławku."

Marek Plura: „Mister Disabled" to konkurs nawiązujący do plebiscytu „Lady D.", w którym od kilkunastu lat promujemy aktywne, niepełnosprawne panie. Oba łączy fakt, iż poprzez barwne postaci wyróżnionych osób widać jak codzienna walka z niepełnosprawnością może hartować charakter, a zarazem wydobywać najlepsze cechy człowieka.
Zawsze, gdy czegoś „nie możemy" w jednym obszarze życia pojawia się kompensata, czyli rozwój umiejętności, często unikalnych, w innym obszarze. Pokonywanie własnych
ograniczeń to swoisty trening, w czasie którego rozwija się cała osobowość człowieka. To jednak nie dzieje się samo. Do takiej pozytywnej przemiany potrzeba wiele samodyscypliny, uporu i... nadziei.
To dzięki tym cechom możemy podziwiać aktywności pań, które mimo niepełnosprawności i licznych obowiązków promieniują pogodą ducha; z wdziękiem i skutecznością podejmują najtrudniejsze zadania, potrafią zadbać o urodę życia tak wielu osób nawet, gdy innym zdaje się, że życie straciło już sens.
Natomiast dzięki konkursowi Mr Disabled możemy podziwiać prawdziwych facetów, którzy niezłamani niepełnosprawnością wytrwale dążą do słusznego celu, szlachetnie pomagają innym, choć sami nie wstydzą się prosić o pomoc, podejmują odpowiedzialność za innych. A przecież dziś coraz trudniej o ludzi chcących wziąć odpowiedzialność nawet za samego siebie.
To wartości uniwersalne. Każdego z nas podbudowują te przykłady niezależnie od tego, czy jesteśmy bardziej, czy mniej sprawni. Panowie nagrodzeni w konkursie pomagają nam teraz każdego dnia, bo dzięki nim budzi się w nas wiara, że warto być dzielnym, szlachetnym, wrażliwym na innych – nawet gdy to wiele kosztuje, nawet gdy boli.
Ci „Misterzy" po prostu dodają nam odwagi i nadziei w codziennym życiu i za to serdecznie im wszystkim dziękuję. Dziękuję też organizatorom konkursu, bo wiem to po sobie jak bardzo ważne jest dla wyróżnionych docenienie ich wysiłków i sukcesów. Nic tak nie inspiruje do dalszych działań i nie dodaje energii do ich realizacji, jak szacunek osób godnych zaufania.
A statuetka Mr Disabled swoim artystycznym kształtem podkreśla, że to wyróżnienie naprawdę dodaje i serca i skrzydeł – nam wszystkim!

Oprac. i fot. Radek Szary

Data publikacji: 25.09.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.