Data dodania: 08.10.2018

Prezydent o Piotrze Pawłowskim: przełamywał bariery i czynił świat dostępnym

Był opoką w dziele przełamywania barier i czynienia świata dostępnym. Obiecujemy wędrować dalej wytyczonym przez niego szlakiem wyrównywania szans – napisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, wspominając zmarłego prezesa Fundacji Integracja Piotra Pawłowskiego.

"Odszedł Piotr Pawłowski – Prezes Fundacji Integracja, Opoka w dziele przełamywania barier i czynienia świata dostępnym. Panie Prezesie dziękujemy! Obiecujemy wędrować dalej wytyczonym przez Pana szlakiem wyrównywania szans. Cześć Jego Pamięci! RiP" – napisał na Twitterze prezydent.

Pawłowskiego wspominali także szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. "Z ogromnym smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Piotra Pawłowskiego, prezesa Fundacji Integracja, który pod wielu lat działał na rzecz osób niepełnosprawnych. Pogrążonej w żalu Rodzinie składam wyrazy głębokiego współczucia" – napisała minister na Twitterze.

"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Piotra Pawłowskiego, wspaniałego człowieka o wielkim sercu, prawdziwego społecznika działającego na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych" – napisał z kolei Michałkiewicz. (PAP)

Paweł Żebrowski

 

RPO: żegnamy Piotra Pawłowskiego, ambasadora praw osób z niepełnosprawnościami

Jeden z najwybitniejszych polskich działaczy na rzecz praw człowieka. Człowiek wielkiego serca i wielkiej energii. Inicjator nowatorskich działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wybitny społecznik – napisał o zmarłym Piotrze Pawłowskim RPO Adam Bodnar.

"To Piotr Pawłowski zmienił wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Pokazał, że osoba z niepełnosprawnością może być aktywnym uczestnikiem życia publicznego i działać na rzecz tej grupy. Przełamywał stereotypy. Udowadniał, także osobom z niepełnosprawnościami, że mogą być aktywne, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ich działania" – napisał rzecznik.

Wskazał, że to Piotr Pawłowski w latach 90. zainicjował profesjonalne starania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnościami. "Wyprzedził swoją epokę w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uruchomił magazyn +Integracja+, który dał osobom z niepełnosprawnościami możliwość pełnej informacji o tym, co się dzieje w środowisku, ale też poczucie sprawczości. Dał pole wymiany informacji" – podniósł rzecznik, zaznaczając, że działania magazynu zostały rozszerzone w 2003 r. przez portal niepełnosprawni.pl

"To Piotr Pawłowski (na początku z Piotrem Todysem) pokazał, że można stworzyć ciekawe telewizyjne i radiowe programy poświęcone niepełnosprawności, ale nie bazujące na modelu charytatywnym. W przystępny i interesujący sposób pokazywał w nich tematy związane ze sprawami osób z niepełnosprawnościami" – przypomniał RPO.

Podkreślił, że Piotr Pawłowski był inicjatorem wielu kampanii społecznych, np. sprawni w pracy. Zabiegał o rozwiązania w zakresie dostępności.

"Był naszym Przyjacielem. Będzie nam brakowało Jego rady, pomysłów, dobrego słowa. Będziemy starali się kontynuować Jego dzieło" – napisał rzecznik praw obywatelskich. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 08.10.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.