Data dodania: 16.10.2018

Szef MON: weterani to ludzie niezwykli

Reprezentacja polskich weteranów, która weźmie udział w zawodach "Invictus Games" to ludzie niezwykli, bo postanowili przełamać swoje ograniczenia; są też bohaterami, bo walczyli służąc Polsce - powiedział 16 października szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak wziął udział w uroczystym pożegnaniu reprezentacji polskich weteranów, udających się na międzynarodowe igrzyska dla weteranów "Invictus Games", które odbędą się w dniach 18-29 października w Sydney. W tegorocznej edycji Polska pierwszy raz w historii wystawi swoją reprezentację.

Szef MON wręczył akty powołania członkom polskiej reprezentacji. Gratulując weteranom możliwości uczestnictwa w zawodach "Invictus Games" powiedział, że jest to wyraz ich odwagi, waleczności i siły ducha. - Jestem przekonany, że zawody, w których będziecie brali udział udowodnią, że możecie ubiegać się o najwyższe trofea - powiedział.

Przedstawiciel reprezentacji sierżant Janusz Raczy zaznaczył, że Polacy po raz pierwszy wezmą udział w zawodach w Australii w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Naszym orężem będą biało-czerwona flaga i duma z ojczyzny, której z oddaniem służyliśmy i służymy nadal - oświadczył. - Polscy żołnierze nie wywołują wojen, ale doprowadzają do ich końca - podkreślił.

Jak przypomina MON, jest to przedsięwzięcie międzynarodowe, zainicjowane w 2014 r. przez wnuka brytyjskiej królowej Elżbiety II księcia Harry'ego. Co roku reprezentacje weteranów z różnych krajów biorą udział w zawodach, których celem jest pokazanie siły sportu i zainspirowanie innych weteranów do regeneracji i rehabilitacji poprzez swoją determinację i siłę.

Team Invictus Poland – tworzy piętnastu weteranów o różnym stopniu niepełnosprawności. Wszyscy startujący mają status weterana poszkodowanego. Polscy zawodnicy rywalizować będą w kilku dyscyplinach sportowych, m.in. w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, łucznictwie, pływaniu, wioślarstwie na ergometrach, biegach na różnych dystansach i siatkówce na siedząco.

Głównym przesłaniem IG nie jest zdobywanie medali, tylko traktowanie sportu jako formy rehabilitacji i tym samym pomoc weteranom w ich powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Jak przekazał resort obrony, polski zespół przygotowywał się do startu od maja 2018, korzystając m.in. z trzech zgrupowań sportowych zorganizowanych w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Kondycyjnego w Mrągowie.

Patronat nad przygotowaniami i startem polskiej drużyny sprawuje minister obrony narodowej, a strategicznym partnerem projektu jest Polska Grupa Zbrojeniowa. (PAP)

Maciej Zubel, oprac. rhr/

Data publikacji: 16.10.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.