Data dodania: 06.11.2018

W Bułgarii nasilają się żądania dymisji wicepremiera Walerego Simeonowa

W Sofii nasilają się protesty z żądaniem dymisji wicepremiera z ramienia nacjonalistów Walerego Simeonowa. W poniedziałek, 5 listopada, w piętnastym dniu demonstracji, odbył się pochód z udziałem motocyklistów i samochodów.

Protesty organizują matki niepełnosprawnych dzieci, oburzone jego wypowiedzią przeciw zmianom w ustawodawstwie dotyczącym matek.

W wywiadzie telewizyjnym Simeonow powiedział: „Projekt ustawy o ludziach niepełnosprawnych został opracowany dla przypodobania się grupie wrzeszczących bab, które spekulowały swoimi dziećmi. Pozbawione wszelkiego macierzyńskiego uczucia i troski, wyprowadzały - czy to słońce, czy deszcz - te swoje niby chore dzieci na ulice". Jego zdaniem tym sposobem wymusiły pół miliarda lewów (250 mln euro).

Protesty wybuchły natychmiast po tej wypowiedzi i trwają bez przerwy przed siedzibą URM. Simeonow pod naciskiem ze strony premiera Bojko Borisowa przeprosił za tę wypowiedź, lecz protesty trwają w Sofii i na prowincji. Do matek dołączają protestujący z innych przyczyn, m.in. wysokich cen paliwa czy bezczynności władz wobec nieprzestrzegania kodeksu drogowego i licznych wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

5 listopada samochody i piesi uczestnicy pochodu zablokowali jedno z ważniejszych skrzyżowań w stolicy, jakim jest Most Orłów, w rezultacie czego ruch w centrum miasta był poważnie utrudniony.

Jednocześnie bułgarska filia Gallupa publikowała wyniki sondażu przeprowadzonego w dniach 27 października - 2 listopada wśród 800 dorosłych obywateli. Według niego 81 proc. badanych opowiada się za odejściem Simeonowa, a tylko 15 proc. jest temu przeciwne. Za dymisją całego rządu opowiada się 36 proc. ankietowanych, przeciwko – 56 proc.

Dymisja Simeonowa, lidera jednego z trzech ugrupowań nacjonalistycznych będących partnerem koalicyjnym centroprawicowej partii GERB premiera Borisowa, mogłaby poważnie zachwiać rządem. W 240-mandatowym parlamencie gabinet dysponuje kruchą większością 122 głosów. (PAP)

Ewgenia Manołowa

Data publikacji: 06.11.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.