Data dodania: 10.12.2018

"Kompan" podróżującego PKP wygrał Hackaton+ na rzecz niepełnosprawnych

"Kompan", aplikacja pomagająca osobom z niepełnosprawnościami w podróży pociągiem wygrała w niedzielę Hackaton+, organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dwudniowy maraton programowania na rzecz poprawy dostępności, zakończony 9 grudnia.

Zespół Nexocode, który stworzył zwycięską aplikację, otrzymał główną nagrodę - 20 tys. zł netto oraz m.in. zaproszenie do współpracy z Centrum Innowacji Nokia Garage we Wrocławiu.

- Nasza aplikacja została przygotowana z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością, podróżujących pociągami. Chodzi o ułatwienie w dostaniu się na dworzec, zamówieniu asysty na peron, kompleksową obsługę, dlatego aplikacja nazywa się Kompan. Zebraliśmy też dane z kilku map, bo bardzo dużo danych na temat dostępności dworców jest w internecie, ale one są rozsiane - mówili członkowie Nexocode.

Aplikacja, na podstawie danych wczytanych z zeskanowanego biletu, przedstawia m.in. informacje na temat dostępności dworca, wind, dostępności peronów i najlepszej drogi na właściwy peron. - Aplikacja automatycznie zamawia też asystenta na dworzec, bo osoby niepełnosprawne, jeśli potrzebują pomocy, muszą na 48 godzin przed podróżą zgłosić to w PKP. Aplikacja robi to za nie - podkreślali.

Jak powiedział PAP przewodniczący jury, Rafał Sukiennik z MIiR, "zwycięski projekt ujął konkretem, wdrażalnością i wykorzystaniem danych, które zostały udostępnione przed Hackatonem przez PKP. "Z PKP nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę przed tym Hackatonem i wyzwoliliśmy otwartość tych danych" - podkreślił.

Drugie miejsce i 12 tys. zł netto otrzymał zespół Code Hussar za - jak uzasadniono - "szeroką grupę odbiorców, za uniwersalność rozwiązań i za architekturę", które stworzył aplikację Vuer, narzędzie udostępniające audiodeskrypcję dla niewidzących oraz powiadomienia dla niesłyszących.

Trzecie miejsce i 8 tys. zł netto "za dużą innowację, połączenie wiedzy eksperckiej i upowszechnianie tej wiedzy" - jak uzasadniał przewodniczący jury - otrzymał zespół WUWU, który stworzył narzędzie pozwalające m.in. samodzielnie sprawdzić właścicielowi lokalu, czy miejsce jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych, i jak poprawić jego dostępność.

- Wygrały aplikacje kompleksowe i gotowe do wdrożenia, a także takie, które prezentowały innowacyjne podejście do tematu. Poziom był naprawdę wysoki, jury miało bardzo trudną pracę i w dyskusji na temat laureatów wielokrotnie wracaliśmy do projektów. Zaproponowane rozwiązania były bardzo różne, jedne bardzo kompleksowe, inne adresowały konkretną funkcjonalność. Zwracaliśmy uwagę na innowacyjność i szybką wdrażalność aplikacji - wyjaśniał w rozmowie z PAP Rafał Sukiennik.

Wręczając zwycięzcom nagrody, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że za rok planuje zorganizować kolejną edycję Hackatonu poświęconego dostępności.

- W tym Hackatonie łączymy dwie bardzo fajne rzeczy. Pierwsza to taka, że chcemy naszą gospodarkę przestawić na gospodarkę innowacyjną, w tym również na gospodarkę cyfrową. W was leży nadzieja naszego kraju, naszej gospodarki. Ale druga rzecz, równie ważna: że chcemy pomóc innym. Chcemy pomóc ludziom z niepełnosprawnościami, którzy niedowidzą, czy nie słyszą, którzy mają problemy z poruszaniem się, również osób starszych. Wierzę, że dzięki tej inicjatywie możemy im pomóc - powiedział minister.

Zachęcał też uczestników Hackatonu do składania wniosków do ruszającego w drugim kwartale przyszłego roku konkursu na finansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych związanych z dostępnością. Program realizować ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

Małgorzata Werner-Woś, fot. B. Kosiński / MIiR

Data publikacji: 10.12.2018 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.