Data dodania: 07.01.2019

Jan Kanty Pawluśkiewicz wśród laureatów Medalu św. Brata Alberta

Jan Kanty Pawluśkiewicz, małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie, a także Krystyna Mrugalska i ks. Stanisław Łada zostali laureatami tegorocznej, 23. edycji Medalu św. Brata Alberta. Wręczenie wyróżnień odbędzie się 18 marca w Krakowie.

Medale otrzymują osoby, które pomagają niepełnosprawnym. Nazwiska tegorocznych laureatów ogłosił 7 stycznia na konferencji prasowej prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Laureaci odbiorą wyróżnienia 18 m arca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas finału 19. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, podopiecznego Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz z Krakowa od początku istnienia Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" bezinteresownie jej pomaga, wspiera radą jej niepełnosprawnych, a uzdolnionych artystycznie podopiecznych, zasiada m.in. w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Małżeństwo Diana i Wojciech Bonowiczowie (publicysta, poeta) 30 lat temu zaangażowali się w ruchu "Wiara i Światło" (ówczesna nazwa "Muminki"), w którym na rzecz niepełnosprawnych działają do dzisiaj. Diana Bonowicz jest dyrektorem fundacji misyjnej ojców kapucynów, organizującej akcje na rzecz dzieci biednych i niepełnosprawnych w Afryce.

Pedagog i działaczka społeczna Krystyna Mrugalska z Warszawy jest, jak zaznaczył ks. Isakowicz-Zaleski, "legendą w środowisku osób niepełnosprawnych". Dzięki niej w 1991 r. powstało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Ks. prałat Stanisław Łada z Pruszcza Gdańskiego w latach 80., w komunistycznej rzeczywistości, z własnej woli rozpoczął pomoc charytatywną dla osób niepełnosprawnych i potrzebujących. Ks. Łada podkreśla, że niepełnosprawny to jest "osoba, która należy spotkać", i że niepełnosprawny potrzebuje nie tylko pomocy materialnej, ale i duchowej.

Wśród dotychczasowych laureatów Medalu św. Brata Alberta są m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, śp. ks. bp Jan Chrapek, ks. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll, Marcin Gortat i Otylia Jędrzejczak.

W trakcie konferencji prasowej zaprezentowano przepiękny kalendarz Fundacji im. Brata Alberta, któremu twarzy użyczyli podopieczni Fundacji.

Była ona poświęcona także Festiwalowi Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

Przegląd organizują Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta. Ogólnopolski konkurs artystyczny jest podzielony na kilka etapów regionalnych, biorą w nim udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną – zarówno soliści, jak i zespoły teatralne.

Obecna edycja "Albertiany" rozpoczęła się w listopadzie 2018 r. W konkursie bierze udział około 1 tys. osób. Jego laureaci, jak co roku, otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale też "Maski" przyznawane przez pięć najbardziej uznanych krakowskich teatrów.

- Chciałam, żeby ten festiwal był w pełni profesjonalny. Tak go sobie wymyśliłam i zorganizowałam, korzystając z pomocy wielu wspaniałych ludzi. Przede wszystkim zależało mi na tym, żeby niepełnosprawnych wciągnąć do naszego świata, a nie, jak to zazwyczaj bywa, urządzać dla nich imprezę gdzieś na uboczu i przy pustej niemal widowni. Pamiętam, jak zaproszono mnie kiedyś na jeden z takich festiwali. Miałam tam czytać wiersze. Na wielkim stadionie była tylko garstka ludzi, wkoło puste miejsca. Kiedy wchodziłam na scenę, minęłam się z terapeutką, która płakała – powiedziała pomysłodawczyni festiwalu Anna Dymna.

W informacji prasowej organizatorzy napisali, że "Albertiana" to nie tylko prezentacja i promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych intelektualnie z całej Polski. To przede wszystkim udowadnianie, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości, a także refleksji. I że na podstawowym, najbardziej ludzkim poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami. (PAP)

Beata Kołodziej, oprac. rhr/, fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 07.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.