Data dodania: 08.01.2019

Ostrów Wlkp.: 9 mln unijnego wsparcia na rewitalizację miasta

Umowę w sprawie przyznania unijnego dofinansowania na rewitalizację miasta w wysokości 9 mln zł podpisano 7 stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. Łączny koszt inwestycji wynosi 11 mln zł.

- Ostrowski wniosek został oceniony bardzo pozytywnie, głównie ze względu na różnorodność działań, także ze względu na tzw. rewitalizację społeczną. Każda z zaplanowanych inwestycji to nie tylko modernizacja czy tworzenie infrastruktury, ale również zwiększenie dostępności tych miejsc dla wszystkich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego - powiedziała na konferencji prasowej Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Projekt rewitalizacji miasta obejmuje modernizacje budynku sali sesyjnej na Ostrowskie Centrum Aktywności Lokalnej, Ogródków Jordanowskich, Amfiteatru Miejskiego oraz ciągu ulic w centrum miasta. Projekt został opracowany z myślą o dostosowaniu architektury do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- W tej chwili trwają prace rozbiórkowe wewnątrz sali sesyjnej. W budynku zostanie zamontowana winda zewnętrzna. W planach jest także budowa platformy schodowej oraz toalet – powiedziała prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Nad powiększoną sceną Amfiteatru Miejskiego powstanie zadaszenie i zwiększy się liczba miejsc na widowni. Z kolei na terenie Ogródków Jordanowskich powstaną strefy aktywności dostosowane do wieku dzieci.

- W strefie zabaw dla dzieci powyżej 2 lat umieszczone zostaną tablice edukacyjne, zjeżdżalnie i piaskownice. Dla dzieci powyżej lat 4 pojawią się wir wodny, kołyska Newtona oraz koparka. Strefa placu zabaw dla dzieci powyżej 8 roku życia przewiduje przygotowanie linarium oraz zestawu sprawnościowego – poinformowała naczelnik wydziału rozwoju miasta Ewa Torzyńska.

W strefie sportowej zaplanowano boisko wielofunkcyjne do piłki nożnej i koszykówki, stół do ping-ponga oraz zestaw do wspinania.

Nowością będzie strefa placu zabaw przeznaczona dla dzieci z niepełnosprawnością, wyposażona w specjalnie dostosowanie urządzenia: huśtawkę, karuzelę oraz zestaw integracyjny. - To będzie alternatywa spędzania wolnego czasu tych dzieci, które do tej pory w mieście nie mogły korzystać z placów zabaw i mogły się czuć wykluczone. Po realizacji projektu będą mogły się odbywać na tym terenie warsztaty terapii zajęciowej dla dzieci niepełnosprawnych – poinformowała prezydent Klimek.

Ostrowski projekt obejmuje też rewitalizację ciągu ulic: Plac Rowińskiego, Wiosny Ludów, Kolejowa i przekształcenie ich na tzw. woonerf, czyli miejsce, które łączy funkcje ulicy, deptaka i miejsca spotkań mieszkańców.

- Ciąg bezpiecznej przestrzeni miejskiej o długości ponad 700 metrów pozwoli na organizowanie spotkań integracyjnych, wystaw i festiwali. Na terenie tym umieszczone zostaną także elementy małej architektury miejskiej, nasadzona zostanie zieleń oraz zamontowane zostanie oświetlenie – mówiła prezydent Ostrowa Wlkp.

Projekty rewitalizacji – jak poinformował Mateusz Nycek, przewodniczący Ostrowskiego Komitetu Rewitalizacji - zostały przygotowane we współpracy z ostrowianami w ramach konsultacji społecznych.

Koniec inwestycji zaplanowano na listopad 2020 r. (PAP)

Ewa Bąkowska

Data publikacji: 08.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.