Data dodania: 14.01.2019

27. Finał WOŚP: datki zbiera niemal 120 tys. wolontariuszy - nie tylko w Polsce

Blisko 120 tys. wolontariuszy - w kraju i nie tylko - zbierało w niedzielę, 13 stycznia datki w ramach 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia o godz. 20.00 w całym kraju rozbłysły "światełka do nieba" - kulminacyjny moment finału. Do tego czasu zebrano prawie 53 mln zł. Tym samym łączna suma zebrana od początku działania WOŚP przekroczyła 1 mld zł.

WOŚP podaje, że w przez 26 lat działania akcji udało się uzbierać około 951 mln zł.
W 1993 r., a więc w pierwszym roku akcji, udało się zebrać ponad 1,5 mln dol. (ponad 2,5 mln zł według ówczesnego kursu dolara - PAP) - podano na stronie WOŚP. Dekadę później była to już ponad 5-krotnie większa suma. W 2013 r. zebrano na przykład niecałe 51 mln zł, w 2016 prawie 73 mln zł, w 2017 było to niemal 106 mln zł, a ubiegłym roku WOŚP zebrała ponad 126 mln zł.

Co roku wyznaczany jest inny cel zbiórki. Zwykle jednak jest to zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych. W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na kupno sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Do placówek takich mają trafić m.in. urządzenia do rezonansu magnetycznego, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG, ultrasonografy i echokardiografy. Sprzęt - jak podają organizatorzy akcji - ma trafić do placówek z oddziałami II i III stopnia referencyjności, czyli takich, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

W 27. edycji, której hasło brzmi "Pomaganie jest dziecinnie proste", pieniądze zbierało blisko 120 tys. wolontariuszy. Pieniądze te rozliczane są następnie w około 1,7 tys. sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie, np. w Nowej Zelandii, Japonii, Norwegii, Australii i na Filipinach.

Każdy wolontariusz WOŚP był wyposażony w identyfikator, puszkę z banderolami i naklejki - czerwone serduszka, które otrzymują darczyńcy. Część wolontariuszy miało też do dyspozycji terminale płatnicze. WOŚP można również wesprzeć, np. wysyłając SMS-a lub za przelewem bankowym. Tradycyjnie trwają też internetowe aukcje charytatywne. Licytowane są m.in. przedmioty podarowane przez znane osoby, dzieła sztuki i atrakcje. Do akcji włączyli się m.in. politycy, sportowcy i artyści.

W ramach zbiórek w całym kraju przewidziano liczne atrakcje. W Warszawie np. przed Pałacem Kultury i Nauki powstało Miasteczko WOŚP i cztery strefy z atrakcjami, odbywają się koncerty.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 r. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.

- Kiedy ogłosiliśmy w telewizyjnym programie „Róbta, co chceta" zaproszenie do pierwszego finału, myśleliśmy o jednorazowym happeningu i wielkiej zabawie, która miała przynieść wymierne korzyści. Ale jakie? Tego nikt nawet nie przewidywał. Sukces pierwszego finału pozwolił na podział zebranych pieniędzy pomiędzy wszystkie ośrodki kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Tym samym akcja nabrała znaczenia ogólnopolskiego, a nasze pierwsze zakupy w sposób istotny wpłynęły na poprawę pracy polskich kardiochirurgów dziecięcych - opowiada o początkach WOŚP cytowany na stronach fundacji Jerzy Owsiak.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podziękował za wsparcie WOŚP. "Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom i osobom dobrej woli, które wsparły dzieło WOŚP na rzecz pacjentów. Każdy dar serca jest ważny" - napisał na Twitterze.
(PAP)

Ludwika Tomala, Wojciech Kamiński, oprac. rhr/

Data publikacji: 14.01.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.