Data dodania: 13.02.2019

28 lutego "Wspólnie dla zdrowia" w Gdańsku

Pod hasłem "Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta" obradować będzie 28 lutego w Gdańsku piąta konferencja organizowana w ramach debaty ogólnopolskiej "Wspólnie dla zdrowia". Trwa rejestracja na wydarzenie.

Prof. Piotr Czauderna z Prezydium Rady Społecznej "Wspólnie dla Zdrowia" zapowiada, że wśród omawianych zagadnień znajdzie się m.in. skuteczność leczenia i bezpieczeństwo pacjentów (zarówno w aspekcie rejestrów jakościowych, akredytacji, jak i systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych). Omawiane będą problemy zdrowia publicznego – w tym m.in. oczekiwania i wyzwania, jakie przed nim stoją oraz bezpieczeństwo z punktu widzenia pacjentów oraz prawa i obowiązki pacjentów – w oparciu o nowe rekomendacje i wytyczne.

- Ochrona zdrowia jest jedną z najbardziej skomplikowanych sfer gospodarki (istnieje ponad 100 tys. technologii medycznych). We współczesnej cywilizacji tempo zachorowań jest szybsze niż możliwości leczenia, dlatego popyt na świadczenia medyczne zdecydowanie przewyższa możliwości ich sfinansowania, a częściowo nawet zaspokojenia – podnosi prof. Czauderna.

W świetle tego – jak akcentuje - szczególnego znaczenia nabierają kwestie zdrowia publicznego, świadomości pacjentów oraz ich aktywnego udziału w systemie ochrony zdrowia. - Konieczna jest zmiana paradygmatu i połączenie medycyny naprawczej z działaniami edukacyjnymi, profilaktycznymi oraz dotyczącymi prewencji chorób – stwierdził. - Do udziału w dyskusji zapraszamy nie tylko lekarzy i organizatorów ochrony zdrowia czy specjalistów od zarządzania, ale także przedstawicieli organizacji pacjentów i specjalistów zdrowia publicznego - wskazał.

Podczas konferencji w Gdańsku zaplanowano trzy sesje. Planowane jest m.in. wystąpienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Szef MZ, który jest inicjatorem debaty, uważa, że decyzja o zwiększeniu wydatków państwa na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB to wyjątkowa szansa na wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia i ma nadzieję, że dzięki debacie powstanie wieloletni plan rozwoju systemu, oparty na porozumieniu różnorodnych środowisk i sił społecznych.

W ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia" zaplanowano siedem konferencji. Pierwsza odbyła się w czerwcu ub.r. w Warszawie pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej"; druga obradowała we wrześniu w Krynicy-Zdroju, a jej hasłem przewodnim było: "Medycyna, finanse, gospodarka". Trzecią konferencję "Własność, zarządzanie, odpowiedzialność" zorganizowano w listopadzie w Łodzi. Czwarta pod hasłem "Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój" odbyła się w styczniu br. w Lublinie.

Po Gdańsku debaty odbędą się jeszcze w Białymstoku i ponownie w Warszawie. Ostatnia, w stolicy, planowana jest w czerwcu 2019 r. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. pixabay.com

Data publikacji: 13.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.