Data dodania: 28.02.2019

Pianista Janusz Skowron nie żyje

Był wybitnym muzykiem, jazzmanem, pianistą, kompozytorem i aranżerem. Urodzony w 1957 r. w Warszawie muzyk był niewidomy.

Gry na fortepianie uczył się już od 6. roku życia, pobierając prywatne lekcje u niewidomej pianistki Stefanii Skibówny, a później od 18. roku życia w Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie.
Koncertował w Polsce i za granicą, współpracował z najwybitniejszymi polskimi i amerykańskimi muzykami jazzowymi, m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańką, Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem, Randym Breckerem i Kennym Wheelerem, nagrywał też z czołówką artystów polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. z Marylą Rodowicz oraz zespołami Lady Pank i Perfect.
Ma w swoim dorobku wiele własnych kompozycji i aranżacji, uczestniczył w nagraniu ponad 60 płyt.
Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Krzysztofa Komedy czy Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej. Wyróżniony również w 2017 r. w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością", w kategorii Rozrywka.
Wielokrotnie został także uhonorowany tytułem najlepszego muzyka w kategorii fortepian elektryczny, akustyczny lub syntezator przez czytelników magazynu „Jazz Forum".
„Dla pasji i zainteresowań warto poświęcić wiele i nie zrażać się przeciwnościami. To pasja daje siłę do ich pokonywania" wielokrotnie podkreślał artysta, dla którego te słowa były siłą napędową w życiu.
Oprac. em/ IKa/
Data publikacji: 28.02.2019 r.


Projekt pn. Opracowywanie i wydawanie czasopisma i portalu „Nowe Nasze Sprawy” – Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych, realizowany w okresie 01.04.2017 r.-31.12.2017 r. jest współfinansowany ze środków PFRON.